sobota
23. listopadu 2024
svátek slaví Klement
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/mhfdobrsskabrana



Letošní Dobršská brána se otvírá houslím

DOBRŠ: Mezinárodní hudební festival vždy v druhé půli srpna už několikátým rokem dodržuje svoji vysokou mezinárodní úroveň dramaturgie na platformě malé komorní události situované do venkovského prostředí malé pošumavské vesničky Dobrš. Znají ji mnozí příznivci jazzu z mnoha zemí světa. Festival nabízí experimentální současný jazz, i hudbu s přesahy do klasiky nebo popu. Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Jednotícím prvkem sedmého ročníku festivalu je tentokrát nástroj housle.

od 18.08.2023 do 19.08.2023
Autor článku: 
Ivo Kraml

Páteční festivalový program otevře v místním kostele bravurní slovenský houslista a skladatel Stano Palúch se svým kvartetem, když představí projekt Premeny. Který čerpá melodicky ze slovenské národní folklórní tradice využívá jazzovou improvizaci a rytmickou konstrukci, a kromě jiného i polymerické struktury a nepravidelné rytmy. V uskupení nachází také nachází cimbalista Marcel Comendant, kontrabasista Peter Korman a bubeník Michal Fedor.

Zámecké pódium bude hostit Aloise Zatloukala, houslistu, violistu a skladatele, který se svým kvartetem Rusty Cowboys představí svérázné postmoderní pojetí jazzových houslí s prvky roots rocku, americany a lidové hudby. Pochmurné, špinavé, ale i hravé a veselé melodie jsou podpořeny pedálovými efekty a proměnlivou rytmikou a přináší pozornému posluchači neotřelý hudební zážitek.

Večer prvního dne festivalu završí Jazzové variace na motivy klasické hudby. Ty dávno nejsou ničím výjimečným. Ale málokdy se podaří přetvořit předlohu tak přirozeně a uvolněně jako v případě projektu Legend polského houslového mistra Adama Bałdycha a jeho kolegyně z „vážného“ hudebního světa Agaty Szymczewské. Společně ukazují, jak plastická může být klasická hudba a že jak pro jazz, tak pro klasickou hudbu může být improvizace i současný sonoristický jazyk cestou do neznáma. Projekt z roku 2023 ještě nebyl proveden v České republice.

Mezi vrcholy druhého festivalového dne se jistě zařadí zázračná hvězdná kubánská houslistka, skladatelka a zpěvačka Yilian Cañizares, která se svou charismatickou lehkostí bytí mísí afrokubánské rytmy, jazz a klasickou hudbu, aby vytvořila globální zvuk, který přenáší poselství lásky, svobody a jednoty. „Resilience Trio“ spolu s Childem Tomasem a Inor Sotolongo je projekt, který přenáší naději pro všechny, kteří se jako ona rozhodli čelit nepřízni osudu a pokračovat ve vytváření hudebního umění.

V sobotní večer se milovnicí skvělé hudby mohou zaposlouchat také do skladeb francouzského houslisty, žijícího v USA Scotta Tixiera, pět krát oceněného cenou GRAMMY a vítěze ankety Downbeat kritik za rok 2018.  Ten vystupoval na významných místech po celém světě včetně The Carnegie Hall nebo Radio City Music Hall, nahrával a koncertoval s jazzovými legendami a hudebními ikonami, jako jsou Stevie Wonder, Kenny Barron, Elton John, Pink Floyd, Ed Sheeran, Cassandra Wilson, Coldplay, Chris Potter, John Legend, Christina Aguilera, Natalie Cole, Anthony Braxton, Ariana Grande a mnoho dalších. Na festivalu vystoupí v duu se svým bratrem – dvojčetem Tonym Tixierem. Duo se stalo jedním z nejlepších bluesových a jazzových uskupení na americké hudební scéně roku 2022 a těší fanoušky jedinečným zvukem blues a jazzu.  Kromě koncertu se Scott Tixier představí jako žádaný pedagog, když v rámci sobotního festivalového programu uskuteční workshop, vycházející z jeho knihy, která je zdrojovým materiálem pro improvizaci na jazzové smyčce.

Mezi další hvězdy festivalu bude bezesporu patřit švýcarský houslista Paul Giger. Ten je jedním z těch hudebníků a skladatelů, které je téměř nemožné zaškatulkovat. Jeho poslední album Ars Moriendi je jeho sedmým u prestižního labelu ECM. Jde o typicky vysoce koncepční projekt ve spolupráci s cembalistkou Marií-Louise Dähler, kombinující spiritualitu a estetiku, se kterým pravděpodobně osloví jazzové posluchače i publikum klasické hudby.

Podvečerní sobotní program také obohatí hudba S.V.A. Tria s hosty trumpetistou Miroslavem Hloucalem a hráčem na bicí Milošem Dvořáčkem, která je neobyčejně aktuální, bohatá na kontrastní nálady, rytmický vzruch i svěží melodické nápady. Navíc je posluchačsky velmi demokratická a přístupná širokému spektru. Čerstvostí, stylem a energií společné souhry se projekt SVA5 řadí k nejlepším počinům loňského roku.

V místním kostele se odehraje v komorní atmosféře koncert dua Vít Nermut a Michal Hrubý, kteří představí v obsazení fiduly v kombinaci s flétnou publiku hudbu, inspirovanou středověkými tématy z českého, italského a španělského prostředí ve zvukově pestrém propojení se světem současné volné improvizace. 

Na festivalu již tradičně dostávají příležitost mladé jazzové talenty. A sem právem patří projekt Unexpected Green houslového tria Romanovská Havláková Jakeš a tanečnice, lektorky a performerky Jany Látalové. Hudebně pohybová improvizace na téma ozvučený pohyb, rozpohybovaný zvuk, svoboda, inspirace, samota, podpora, soběstačnost, teď, zelená, která bude na festivalu provedena v kontextu přírodní scenerie a románské zvonice, slibuje podmanivý zážitek.

Malá pošumavská vesnička Dobrš s bohatou historií a mnoha památkami příchozím nabídne tři festivalová pódia, na která objeví návštěvníci již tradičně v zámeckém areálu, gotickém kostele nebo před románskou zvonicí. Příležitost pro nečekaná hudební setkání a workshop pak dává sál historického hostince na místní návsi.

Musíte vidět Dobrš a můžete slyšet nepoznané. Dobršská brána přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 18. a 19. srpna i vy!

Více informací naleznete na webových stránkách www.dobrsskabrana-fest.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024