LEVÍN: V malebném městysu Levín v Českém středohoří žije méně než 200 obyvatel. Mezi nimi tři keramičky, které obnovují tradici hrnčířského a keramického řemesla, pořádají akce na podporu keramiky, ale také koncerty či cestopisné přednášky. Ženy s mnoha nápady, sny a vizemi, které se nebojí naplňovat. O své tvůrčí cestě hovoří za celý spolek dvě z nich, Alena Šumová a Magdaléna Brožová.
Jak začal příběh spolku Levínská keramika a kdo všechno do něj patří? Čím si vás Levín přitáhl?
Spolek Levínská keramika byl založen v roce 2021 třemi keramičkami působícími v Levíně, Alicí Tomáškovou, Alenou Šumovou a Magdalénou Brožovou. Do Levína nás přivála několikasetletá hrnčířská tradice a genius loci tohoto výjimečného místa. Navázaly jsme na nepřerušenou tradici výroby keramiky pořádáním sympozií. První jsme uspořádaly v roce 2013.
Je zajímavé, že ve spolku jsou jen ženy – keramičky. Čím to je?
Nevíme, zda je to náhoda, nebo osud, ale takhle se to sešlo. Samozřejmě hrnčířům mužského pohlaví se nebráníme, naopak, přivítáme každého nadšeného keramika.
Můžete představit způsob vlastní tvorby, tvůrčí proces? Předpokládám, že každá z vás má svůj osobitý styl a cestu.
Každá z nás má jiný projev a styl, používá jinou technologii výpalu a vyrábí jiný druh zboží. Je to užitková keramika, umělecká keramika, čajová keramika, skulptury a další druhy. Pokračujeme v levínské tradici vypalování keramiky dřevem, ale nebráníme se ani výpalům v elektrické peci. Levín nám přináší spousty inspirace, proto je naše keramika pestrá a různorodá.
Kdo vás podporuje, s kým spolupracujete, jaká je současná komunita spojená s keramickým řemeslem v Čechách?
Máme velkou podporu od obecního úřadu i Ústeckého kraje, pomáhá nám také ICUK − Inovační centrum Ústeckého kraje. Městys Levín je členem Asociace evropských keramických měst, od které čerpáme podporu, pomoc a inspiraci. Co se týče české hrnčířské komunity, spolupracujeme s řadou hrnčířů, hlavně s těmi, co se zabývají podobně jako my technologií výpalu dřevem. Setkáváme se, sdílíme, pomáháme si, spolupracujeme a bavíme se.
Máte vazby i na zahraničí?
Ano, letos jsme na akci Dobrý den, keramiko!, která byla v Levíně v květnu, pozvali ke spolupráci kolegy ze Slovenska – ti na náměstí vypalovali koksovou pec. Během sympozií se sekáváme s partnery z Německa, Kanady; v Levíně pobýval a tvořil i keramik z Číny.
Dá se v dnešní době keramikou „uživit“ nebo máte i jiná zaměstnání?
Keramikou se samozřejmě uživit dá, zaleží na nastavení a životní situaci každého. Prvořadé ale pro nás není zbohatnout. Máme svůj životní styl a tomu odpovídající priority. To, co vytváříme, nám přináší hluboký smysl, uspokojení a naplnění, svobodu. Na druhé straně to s sebou nese finanční nejistotu a práci, která nemá stálou pracovní dobu, ani dovolenou. Dvě z nás dělají keramiku na plný úvazek, jedna jako vedlejší činnost při zaměstnání.
Jak své aktivity a keramiku kromě akcí propagujete? Využíváte pro prodej internet, kamenné obchody, galerie?
Propagaci děláme hlavně přes internet, sociální sítě, web, email, informační centra, kam dáváme letáčky. Zviditelňujeme se také na trzích a jarmarcích, kam jezdíme. Největší propagace pro nás je přes spokojené zákazníky, kteří se k nám opakovaně vracejí a dál nás doporučují svým známým. Samozřejmě prodáváme i přes internet, ale především je to přímo z našich dílen, kam zákazníci rádi přicházejí. Mohou u nás nahlédnout pod pokličku tvorby, prohlédnout si ateliéry, vidět pece a proces výroby. Velice oblíbené jsou Dny otevřených dílen, kdy si lze řemeslo i vyzkoušet.
V průběhu roku pořádáte akce a jarmarky. Kdo na ně nejčastěji jezdí?
Jsou to především lidé z blízkého okolí, kteří naše akce navštěvují již opakovaně. Přijíždějí ovšem i návštěvníci z daleka, a to nejen za keramikou, hrnčířskou historií, ale i krásami Levína. Často nás poctí návštěvou i turisté z Německa. Jarmarky pořádáme od roku 2014 a za tu dobu se naše akce staly, dalo by se říct, tradicí. Nejbližší událostí bude 12. 8. 2023 keramický jarmark. Věříme, že přijedou zase noví zájemci, kteří ještě na žádné akci nebyli.
Podílíte se ve svém oboru na vzdělávání a předávání znalostí dalším lidem? Dětem, dospělým…
Každoročně pořádáme akci Dobrý den, keramiko! Při ní si může široká veřejnost vyzkoušet práci s hlínou. Kdo projeví větší zájem o řemeslo, může si individuálně domluvit lekce keramiky. Spolupracujeme i s učni ze Střední odborné školy řemesel v Praze.
Protože rozhovor je pro Místní kulturu, zastavíme se ještě u místa samotného. Máte zpětné vazby od návštěvníků a návštěvnic, že díky vám objevili Levín, zajímavé místo v Českém středohoří, na které se budou rádi vracet?
Máme řadu nadšených ohlasů a reakcí nejen na naše akce a keramiku, ale i na samotný Levín, který objevuje díky hrnčířskému řemeslu stále víc a víc lidí. Vzbuzuje údiv, že tak nádherné místo s bohatou historií bylo donedávna tak málo známé a navštěvované. Lidé, kteří sem přijdou, vnímají Levín jako opravdovou perlu Českého středohoří s neskutečným geniem loci. Kdo jednou přijel, rád se opakovaně vrací a stále nachází něco nového.
Nejbližší akce Levínské keramiky:
12. 8. Keramický jarmark
16. 9. Levíno
9. 12. Adventní jarmark
Více na levinskakeramika.cz
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.
ČR: Výsledky hlasování divadelních kritiků o nejinspirativnější počin v oblasti loutkového divadla v uplynulé divadelní sezóně 2023/24 jsou známé. Prestižní cenu Erik získala inscenace Červený balónek Naivního divadla Liberec. Na pomyslném druhém místě se umístila inscenace Třetí ruka souboru Handagote Research and Development a třetí příčku obsadila inscenace Horror vacui, rovněž z Naivního divadla Liberec.
KOSTELEC NAD ORLICÍ: S hrdostí představujeme letošní kalendář, který nabízí jedinečný pohled na svět kolem nás očima dětí. Každý měsíc vás potěší originální kresby malých umělců, které vám zpříjemní celý rok. Kalendář zakoupíte v Regionálním turistickém a informačním centru v Kostelci nad Orlicí. Cena: 169 Kč
Přijďte si pro svůj kousek a podpořte dětskou kreativitu!