ČR-PRAHA: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) vyhlásil vítěze třetího ročníku soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní vyhlášení oceněných fotografek a fotografů proběhlo 8. 6. 2023 v kavárně divadla Jatka78 v rámci Pražského Quadriennale. Fotografie zde budou vystaveny do 30. 6.
Vítězkou v kategorii Profesionálové – Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stala Anna Benháková s fotografiemi z inscenace Thin Skin pořízenými v rámci závěrečného večera Festivalu Cirkopolis 2022, pro který byla inscenace vytvořena. Druhé místo získala Lucie Urban s fotografiemi z inscenace Bedřich: poprvé v Praze (Pomezí). Třetí místo obsadily fotografie Mistra a Markétky (Divadlo v Dlouhé) autora Pavla Hejného. Vedle hlavních cen byla udělena čestná uznání, a to Čeňkovi Folkovi (I was naked when I met the spider at home, Alfred ve dvoře), Jakubovi Hrabovi (Mně 60, Living Dance Studio) a Janovi Hromádkovi (Thin Skin, Festival Cirkopolis).
V kategorii Studenti – Volná tvorba s divadelní tematikou bylo první místo uděleno Viktorii Kubcové s fotografiemi inscenace Bratři a sestry (Studio G). Druhé místo získala Tereza Ondryášová (Luna, Divadelní fakulta JAMU) a třetí Barbora Žentelová (Nebezpečí přečtení, Disk). Čestná uznání obdrželi Dmitry Vegelin (O zlaté rybce, Divadlo Alfa Plzeň), Natálie Divincová (Lidé bez vlastností, Studio Marta) a Dominika Prášková (Šílený Herkules, Studio Marta; Čajová rapsodie, Divadlo na Orlí).
Cenu Czech Photo získala Alexandra Chudá za své fotografie z inscenace Na predaj, pořízené v rámci pražského Festivalu Zlomvaz. Za fotografii z inscenace Chazarský slovník (Divadlo Husa na provázku) se stala vítězkou Ceny FUJI FOTO Kateřina Bébrová.
Do třetího ročníku, vyhlášeného IDU v roce 2022, se přihlásilo 78 fotografů a fotografek (z toho 16 studentů a studentek) zasláním 681 fotografií z let 2020 až 2022. Pětičlennou odbornou porotu letos tvořili divadelní publicistka, dramaturgyně a kurátorka Lenka Dombrovská, teatrolog, anglista a překladatel Pavel Drábek, divadelní fotograf Viktor Kronbauer, fotograf, teoretik, pedagog a kurátor Tomáš Pospěch a divadelní fotograf a pedagog Jaroslav Prokop.
Přehlídka divadelní fotografie je jednou ze snah IDU o rozšíření povědomí široké veřejnosti o tomto významném oboru i jeho obrovském uměleckém i dokumentačním potenciálu.
Více se o aktivitách IDU zaměřených na výzkum, prezentaci a propagaci divadelní fotografie jako specifického, samostatného a svébytného uměleckého oboru dozvíte na webu Česká divadelní fotografie.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.