středa
8. května 2024
svátek slaví Den osvobození od fašismu 1945
Logo
© MK



Návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie míří do Senátu

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

Jsem rád, že Poslanecká sněmovna návrh zákona schválila, neboť nelegální obchodování s kulturními statky a drancování archeologických nalezišť představuje závažný celosvětový problém. Dokud bude možné věnovat se nedovolenému, ale lukrativnímu obchodu s kulturními statky bez významných rizik, budou nelegální vykopávky a drancování pokračovat i nadále, a proto nařízení (2019/880) o vstupu a dovozu kulturních statků zavádí komplexní systém pravidel upravujících dovoz těchto statků na území Evropské unie,“ říká ministr kultury Martin Baxa.

Návrh zákona stanovuje postup Ministerstva kultury a celních úřadů, dojde-li ke vstupu kulturních statků (uvedených v příloze A nařízení) ze třetích zemí na celní území Evropské unie v rozporu s právními předpisy těchto zemí a jeho zachycení českým celním úřadem. Dále pak určuje pravidla pro bezpečné uchování takového předmětu a přezkoumání určenou odbornou příspěvkovou organizací až po rozhodnutí o jeho zabavení a následné vrácení do země původu. Navrhovaný zákon představuje zatím první část adaptace na uvedené nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2019/880. Druhá fáze adaptace s termínem do 28. června 2025 pak naváže jednak na zprovoznění centralizovaného elektronického systému na úrovni Evropské unie, který bude sloužit členským státům k výměně informací o dovozech kulturních statků ze třetích zemí a jednak upraví podmínky pro vstup a dovoz určených kulturních statků (uvedených v příloze B a C nařízení), včetně pravidel pro vydávání dovozních licencí. Současně promítne i Prováděcí nařízení Komise (EU) 2021/1079 ze dne 24. června 2021, kterým se stanoví prováděcí pravidla k některým ustanovením nařízení 2019/880. Na základě této právní úpravy se Česká republika zapojí vedle dalších států do boje proti nedovolenému obchodování s kulturními statky včetně financování terorismu prostřednictvím jejich prodeje a s tím spojenému drancování archeologických nalezišť zejména v oblasti Blízkého východu a přispěje tak k zachování světového kulturního dědictví lidstva.    

 

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024