pátek
16. srpna 2024
svátek slaví Jáchym
Pálavské vinobraní
© Zdroj: Vinařský fond



Tři největší vinobraní v Česku aneb Jak se slaví svátek vína

ČR: Vinobraní bývá největším svátkem vína jak pro samotné vinaře, tak pro milovníky jejich vín. Dříve to byla hlavně oslava úrody a sklizně mezi vinaři, ale postupem let se z ní stala lidová zábava doslova pro všechny a každoročně plní kalendáře většiny vinařských turistů. Každý má trochu jiný vkus, ale naštěstí si už lze vybrat mezi velkými i malými, tradičními i moderními, ve městech i na vesnicích, na Moravě nebo v Čechách. Než se dostaneme k těm menším a netradičním, přijměte pozvání na ta nejslavnější.

od 09.09.2022 do 18.09.2022
Autor článku: 
Šárka Podlenová

Vinobraní se konají téměř ve všech vinařských obcích a městech a každé vinobraní je trochu jiné a něčím zvláštní. Existují ale tři, které se právem řadí mezi nejoblíbenější v republice a opravdu stojí za návštěvu. Jaké to jsou?

 

Znojemské historické vinobraní (9. – 11. září)

Vinobraní ve Znojmě je největší a spolu s tím Pálavským zároveň nejznámější v naší republice. Každoročně se sem sjíždějí desetitisíce návštěvníků, kteří si tuto velkolepou akci nechtějí nechat ujít. Čeká je tu velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení a bohatý kulturní program, který probíhá na několika místech. Na každém náměstí se něco děje a téměř všude lze ochutnat něco dobrého a zažít a vidět něco zajímavého. Návštěvníci se mohou zastavit nejen na hlavních scénách na Masarykově a Horním náměstí, kde vystoupí hvězdní umělci, ale také zavítat na Vinný trh, do uličky chudiny, nebo k rotundě sv. Kateřiny kde se koná regionální festival VOC vín. Základním pilířem historického programu je pak unikátní průvod krále Jana Lucemburského, který je lákadlem pro milovníky výpravných historických slavností. Jde o monumentální divadlo za účasti více než 450 kostýmovaných postav. V pátek tradičně za svitu pochodní projde městem průvod, zakončený ohňovou show na hlavní tribuně. Sobotní odpolední průvod graduje historickou scénou. Víno a burčák je k dostání nejenom u stánků a na různých degustacích, ale jsou otevřeny také desítky mázhauzů, kde rádi nalejí každému, kdo má na něco chuť.

 

Pálavské vinobraní (9. – 11. září)

Pálavské vinobraní je tradiční festival vín, gastronomie a kultury s prestižní vinařskou soutěží a exkluzivním uměleckým programem ve městě vína v Mikulově. Patří mezi nejznámější a nejvíce navštěvované vinobraní. Oblibu si získalo nejen mezi lidmi žijícími v okolí, ale sjíždějí se sem návštěvníci z celé republiky a často i ze zahraničí. Všichni zde chtějí nejenom ochutnat dobrá vína, ale strávit příjemné chvíle v krásném historickém městě s bohatým kulturním doprovodem. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami, pochodňová show, průvod královské družiny, spousta krojů, řemeslná tržnice, národopisné soubory, cimbálová muzika i dechová hudba. Po dobu vinobraní také probíhá v hlavním sále zámku veřejná ochutnávka vín z Národní soutěže vín Mikulovské vinařské podoblasti.

 

Mělnické vinobraní (16. – 18. září)

Vinobraní ale není jen doménou Moravy a nemusí se za ním cestovat výhradně tam. I na území Čech se koná několik zajímavých akci. Navštívit kolébku vinařské tradice v Čechách a vychutnat si atmosféru tradičních slavností vína i krásného historického města na soutoku Labe a Vltavy lze také v Mělníku. V průběhu tří víkendových dnů vystoupí na dvou hudebních scénách řada kapel a souborů a k dostání je víno i burčák vyhlášených mělnických vinařů, ale i okolních vinařství z vinařských Čech. Nechybí ani oblíbené gastronomické speciality. Dobová scéna na nádvoří zámku Mělník zase návštěvníky přenese do různých období a stylů. Pro rodiny s dětmi je připravena dětská scéna s bohatým hudebním i divadelním programem a výtvarnými dílnami. Vyvrcholením bohatého sobotního programu je průvod Karla IV., který tradičně zakončí ohňostroj. K vinobraní na Mělníku patří již tradičně také zóna s pouťovými atrakcemi a během slavností jsou otevřeny památky a jiné zajímavosti města.

 

Více informací o moravských a českých vínech a další tipy kam na vinobraní najdete na www.vinazmoravyvinazcech.cz.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Odborné studie a recenze, Nepřehlédněte
16.08.2024

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024