pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
Signal Festival - vizualizace světelné instalace
© Zdroj: www.signalfestival.com



Signal Festival a laseroví vědci ELI Beamlines oslaví Mezinárodní den světla. Laserové paprsky protnou oba konce Karlova mostu

PRAHA: Signal Festival oslaví společně s výzkumným centrem zaměřeným na laserové technologie ELI Beamlines Mezinárodní den světla. Symbolická monumentální instalace protne laserovým paprskem oba konce Karlova mostu. Právě zde totiž Signal Festival rozsvítil v roce 2013 jednu ze svých prvních instalací. Organizátoři takto chtějí poděkovat především vědě, která neustále zlepšuje život na naší planetě. Symbolicky se však rozsvítí také barvy ukrajinské vlajky. Paprsek bude svítit 13. a 14. května vždy od 20:00 do 24:00 hodin. Signal Festival letos slaví 10 let a jeho jubilejní ročník se uskuteční od 13. do 16. října 2022. Mezinárodním dnem světla zahajuje festival pestrou celoroční oslavu svého výročí.

od 13.05.2022 do 14.05.2022
Autor článku: 
Nikola Lörinczová

Signal Festival a společnost ELI Beamlines oslaví Mezinárodní den světla společně již podruhé. Laserové paprsky, které propojí Staré Město a Malou Stranu, připomenou 62 let, které uplynuly od 16. května 1960, kdy americký fyzik a inženýr Theodore Maiman úspěšně spustil vůbec první laser na světě. Lasery za tuto krátkou dobu našly uplatnění ve všech oblastech lidské činnosti. Aplikace vynálezu využíváme především v medicíně, ale také v průmyslu při zpracování materiálů a opracování povrchů, 3D tisku, elektronice nebo přenosu rychlého internetu pomocí optických vláken. Stále častěji je však možné se s lasery setkávat i v umění. V roce 2017 byl 16. květen organizací UNESCO ustanoven jako Mezinárodní den světla, od následujícího roku se pak tato událost slaví napříč kontinenty. 

„Signal Festival a ELI Beamlines chtějí světelným paprskem symbolicky upozornit na klíčový význam vědy pro celou společnost. Možnosti vědy a technického pokroku nás zajímaly vždy, od samého začátku. Festival letos navíc oslaví 10 let. Laserový paprsek, který spojí obě věže Karlova mostu, tak připomene naše začátky v samotném centru města. Oslavou Mezinárodního dne světla zároveň započneme celoroční oslavu našeho výročí,“ popisuje ředitel Signal Festivalu Martin Pošta.

„Symbol „dvojky“, dvou paprsků navzájem se protínajících je pro nás více než příznačný. Loni touto dobou vzniklo evropské laserové konsorcium ELI ERIC, které zastřešuje dva pilíře panevropské výzkumné infrastruktury ELI (Extreme Light Infrastructure). Dva vysoce intenzivní lasery, jaké jsou provozovány v ELI Beamlines, jsou potřebné k prolomení vakua a vzniku hmoty z ničeho. Jedná se o jeden z vlajkových experimentů, který v ELI Beamlines připravujeme,“ říká Roman Hvězda, vedoucí centra ELI Beamlines.

Karlův most byl ve své době vrcholem technologického pokroku. Nejnovější technologie v kulisách malebné Prahy či propojení starého a nového jsou dlouhodobými tématy Signal Festivalu. Zahájení umělecké oslavy desetiletého výročí proto festival digitální a kreativní kultury, který za uplynulou dekádu vyrostl v jednu z největších kulturních akcí ve veřejném prostoru, nemohl umístit jinam. V roce 2013 se zde navíc v rámci prvního ročníku představila jedna z prvních světelných instalací od vizuálního umělce a hudebníka Milana Caise. Staré Město bude také jednou z lokalit letošního ročníku, který se koná od 13. do 16. října 2022.

ELI Beamlines je evropské výzkumné centrum, v rámci kterého mezinárodní tým vědců provozuje jedny z nejintenzivnějších laserových systémů na světě. Díky nim nabízí uživatelům z celého světa unikátní nástroje umožňující průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky a materiálových věd, ale také v biomedicíně a laboratorní astrofyzice. ELI je centrum zaměřené na základní fyzikální výzkum a uživatelským experimentům se zpřístupnilo v roce 2018.

 

O Signal Festivalu:

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence a konceptuálního umění. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí. V roce 2022 se chystá 10. ročník festivalu.

 

Více informací na www.signalfestival.com

Facebook: www.facebook.com/SignalFestival

Instagram: www.instagram.com/signalfestival/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024