středa
8. května 2024
svátek slaví Den osvobození od fašismu 1945
Busta neznámým vědeckým pracovníkům
© Archiv muzea



Pocta neznámým vědeckotechnickým pracovníkům

BRNO: Kinetická busta s názvem Neznámým vědeckotechnickým pracovníkům byla slavnostně odhalena realizátorským týmem v budově Technického muzea v Brně – Králově Poli v pondělí 29. listopadu. Autorem pamětní busty je sochař a pedagog Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně Dušan Váňa. Smyslem busty je připomenout práci technických odborníků, kteří se zasloužili o pokrok lidstva a jejichž jména zůstávají i přes jejich nesporný přínos pro lidský život v anonymitě. Námět na zřízení busty vzešel z řad členů Klubu Brno Asociace strojních inženýrů.

Autor článku: 
Taťána Krajčírovičová

„V expozicích Technického muzea v Brně mají návštěvníci možnost seznámit se s řadou strojů a dalších unikátních technických zařízení, které připomínají letitou snahu lidstva o technický rozvoj ve všech jeho směrech a podobách. I když se exponáty fyzicky zachovaly, u většiny z nich už nelze zjistit jména jejich tvůrců,” vysvětluje záměr ředitel TMB Ivo Štěpánek.

„Při tvorbě busty jsem se inspiroval představou,” přibližuje svoje pojetí Dušan Váňa, „že jednotlivé myšlenky, které vytvářejí výsledné technické řešení, musí na sebe navazovat stejně, jako do sebe zapadající zuby mechanického soukolí.” Tím autor znázorňuje složitost a dynamiku technického myšlení. Pravidelné opakování pohybu soukolí pak upomíná na usilovnou a nikdy neustávající práci. „Samotný portrét busty postrádá rysy konkrétní osoby,” pokračuje dále Dušan Váňa, „což symbolizuje pomíjivost lidské paměti a zároveň se vztahuje ke všem neznámým či zapomenutým vědeckotechnickým pracovníkům.”

Kinetická pamětní busta bude od 21. listopadu 2021 umístěna ve vstupní hale hlavní budovy na začátku prohlídkových tras muzea. Doplní tak busty význačných osobností vědy a techniky (např. Viktora Kaplana, Karla Klíče*), které jsou umístěny naproti vchodu do expozic. Jak dále uvádí ředitel Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek – výsledky objevů těchto velikánů by nebyly realizovány a užívány, kdyby tisíce neznámých vědeckotechnických pracovníků následně nezajistilo jejich realizaci.

Busta byla odhalena u příležitosti 20. výročí Světového dne vědy pro mír a rozvoj, který byl vyhlášen organizacemi OSN a UNESCO 11. listopadu roku 2001 a je součástí oslav 60. výročí samostatnosti Technického muzea v Brně.

Kinetická busta s názvem Neznámým vědeckotechnickým pracovníkům je poctou a symbolickým připomenutím zásluh „bezejmenných” vědeckotechnických pracovníků, kteří se podíleli, podílejí a budou podílet na vědeckotechnickém pokroku lidstva.

Odhalení busty, s ohledem na aktuální karanténní opatření, proběhlo jen v omezeném počtu zainteresovaných osob.

 

 

*Viktor Kaplan (1876-1934) – světový vynálezce vodní Kaplanovy turbíny, s 200 patenty ve 27 zemích světa. V TMB v expozici Vodní motory je umístěný jeho památník.
Karel Klíč (1841-1926) – vynálezce heliogravury (
grafická technika tisku z hloubky nahrazující ruční rytí fotochemickým procesem) a hlubotiskové rotačky.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024