PRAHA: Muzeum města Prahy se letos již tradičně připojuje k festivalu Open House Praha, tentokrát zpřístupněním paláce Desfours, který muzeum získalo do své správy od 1. 11. 2020. O víkendu 7.–8. srpna 2021 zde budou každou celou hodinu probíhat zdarma komentované prohlídky. První začne v 10.00 hod. a poslední v 17.00 hod.
Neoklasicistní dům palácového typu byl postaven v letech 1845–1847 českým architektem Josefem Krannerem jako jedna z nejkrásnějších obytných staveb své doby. Výstavbu třípatrového nárožního domu zahájil roku 1845 podnikatel Albert Klein von Wiesenberg. Ještě jako rozestavěný ho od něj v roce 1847 koupil šlechtic Franz Desfours-Walderode.
Na první pohled působí palác Desfours docela nenápadně. Za strohými klasicistními fasádami s prvky novorenesance, členěnými jen bosovaným přízemím, se ovšem ukrývají skvostně zdobené interiéry. Na vnitřní výzdobě se podíleli malíř Karel Nacovský a sochař a štukatér Ferdinand Pischelt, stavitelem byl Jan Nevole. Malířská výzdoba paláce Desfours dodnes patří k nejvýznamnějším dílům českého nástěnného malířství poloviny 19. století.
Rodina Desfours dlouho v paláci nepobyla. Manželka hraběte po jeho smrti palác v roce 1878 prodala. V roce 1900 palác zakoupila rodina Krasnopolski, která se však stala obětí druhé světové války. Dům posléze vystřídal několik majitelů a prošel nešetrnými stavebními úpravami. Za socialismu byl palác rozparcelován příčkami na byty a kanceláře, později bylo zbořeno západní křídlo a zahradní pavilon kvůli stavbě redakce a tiskárny Rudého práva. V roce 1982 byl dům prohlášen za nemovitou kulturní památku. Od 90. let 20. století je objekt prázdný a v zanedbaném stavu. V roce 1995 přešel objekt do vlastnictví hlavního města Prahy, které ho roku 2020 svěřilo do správy Muzea města Prahy.
Festival otevřených budov je architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma prozkoumat skryté poklady města. V rámci akce mohou lidé letos navštívit 80 běžně nepřístupných budov a prostorů v Praze. Více informací o festivalu najdete na webových stránkách www.openhousepraha.cz.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.