čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Titulní strana
© Archiv vydavatele



Jak lze propojit filosofické myšlení, katolickou víru a umění?

ČR: Vychází publikace, která ojedinělým způsobem přibližuje intelektuální atmosféru v Československu koncem šedesátých let. Kniha Zdeněk Neubauer, Václav Benda: Neapolské listy přináší edici dopisů dvou předních intelektuálních osobností: Zdeňka Neubauera a Václava Bendy. Publikaci k vydání připravil Martin C. Putna z  Fakulty humanitních studií UK. Fakulta podpořila vydání knihy v rámci projektu PROGRES. Publikace vychází v Nakladatelství Malvern.

Autor článku: 
Filip Poštulka

Dopisy byly psány v letech 1967–1969, kdy Zdeněk Neubauer (1942–2016) pobýval na vědecké stáži v biochemické laboratoři v Neapoli. Tématem dopisů jsou politické události oněch let, především však zachycují intelektuální atmosféru doby, v níž oba myslitelé hledají svůj způsob propojení filosofického myšlení, katolické víry a umění. Diskutují proto o římskokatolické teologii po Druhém vatikánském koncilu, ale také o myšlení radikálního filosofa, „českého Nietzscheho“ Ladislava Klímy, o kterém Václav Benda (1946–1999) píše diplomovou práci, nebo o duchovních principech ve výtvarném díle Josefa Šímy.

Jak odolat peklu?

„Kráčíme všichni po mystických cestách jsoucna a máme tentýž cíl. Není důvodu, proč bychom se na určitém úseku nespojili. Neboť pouze co odolává peklu, jest jsoucí. Nietzschovo přitakání tvůrčí, osvobozující ANO všemu jsoucímu platí tak pro nejzávažnější návrh. Realita jest totalitou, abstrakce jejím ochuzením,“ shrnuje dynamiku myšlení obou osobností autor a editor publikace Martin C. Putna.

Kontexty životní dráhy

Edici dopisů doplňují jednak vysvětlivky, komentáře a překlady cizojazyčných pasáží, a také biografický rozhovor s Kamilou Bendovou, která byla manželkou Václava Bendy a sestrou Zdeňka Neubauera. V něm jsou vůbec poprvé vyloženy kontexty původu, výchovy a životní dráhy Zdeňka Neubauera až do doby vzniku těchto dopisů. Publikaci k vydání připravil, komentoval, doslov napsal a rozhovor s Kamilou Bendovou vedl Martin C. Putna.

 

O autorovi

Prof. Mgr. Martin C. Putna, Dr. přednáší na FHS UK. Badatelsky se zabývá zejména vztahy mezi kulturou a náboženstvím. K jeho nejnovějším knihám patří první český překlad raných listů Marka Aurelia či komentovaný výbor z duchovních textů Karla Čapka Skoro modlitby. V době koronaviru zveřejňuje své fakultní přednášky na youtube kanále Volá Putna.

O FHS UK: Fakulta humanitních studií UK se odborně zabývá širokým spektrem věd o člověku a lidské společnosti. Působí jako mezioborový spojovník filosofie, sociálních a humanitních disciplín s přírodními a lékařskými vědami o člověku na Univerzitě Karlově. Soustřeďuje se na výzkumná témata z oblasti filosofie, sociálních a humanitních věd, realizuje a podporuje projekty základního i aplikovaného výzkumu v těchto disciplínách.

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024