čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Zemlinského kvarteto
© Foto: Ilona Sochorová



Zemlinského kvarteto uvede komplet smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka. Čtvrtý ročník série 4plus začne online

PRAHA: Zemlinského kvarteto ve středu 20. ledna v 19:30 hodin odehraje online úvodní večer čtvrtého ročníku své úspěšné koncertní série s názvem 4plus. Letošní řada šesti komorních koncertů je věnována soubornému provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka, jako pocta skladateli a u příležitosti 180. výročí jeho narození. Všechny koncerty se opět uskuteční ve Velkém sále pražské Městské knihovny. Vstupenky na první online stream lze zakoupit v prodejní síti GoOut, předplatitelé pak budou mít záznam k dispozici po neomezenou dobu.

20.01.2021
19:30
Autor článku: 
Johana Mravcová

„Koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby, na kterých se kromě Zemlinského kvarteta představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí, jsme založili v roce 2018,“ říká Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž celou sérii organizuje. „Za vznikem série stály dvě silné motivační ideje. První z nich byla naše touha uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které by se soubor mohl častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou by si mohl sám dramaturgicky naplánovat, a na které by též mohl představit zajímavé hosty, s nimiž se setkal během mnoha let celosvětové koncertní činnosti. A druhá z nich dojde naplnění právě v roce 2021…”

V letech 2007-2014 natočilo Zemlinského kvarteto kompletní dílo pro smyčcové kvarteto nejznámějšího českého autora Antonína Dvořáka; jedná se teprve o čtvrtý soubor v historii, který se pustil do tak velikého a závažného projektu. Velkou výzvu pro kvarteto již dávno představovala myšlenka souborného provedení všech těchto Dvořákových komorních děl na koncertním pódiu. Nejvhodnějším rokem se zdál být rok 2021, v němž si připomínáme 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Právě tam tedy soubor směřoval celý vývoj série 4plus – k šesti koncertům z díla A. Dvořáka, na kterých kromě všech čtrnácti kvartetů zazní též další jeho známá komorní díla. V příštím týdnu to bude slavný violový kvintet op. 97, kde se jako host uvede skvělý český violista Karel Untermüller. Na dalších koncertech diváci uslyší například smyčcový sextet, který Zemlinského kvarteto provede společně s bratry Petrem a Pavlem Šporclovými, v nové úpravě Cypřišů pro soprán a smyčcové kvarteto se představí zpěvačka Michaela Gemrotová a hudebníci budou také opětovně spolupracovat i s Pražským komorním baletem, který pro letošní sérii připravuje novou choreografii na jeden z méně hraných Dvořákových kvartetů – kvartet d moll op. 34.

Při tvorbě jednotlivých programů bylo naším jasným cílem zachovat jejich vyváženost – snahou bylo zařadit na každý koncert jedno rané a jedno vrcholné Mistrovo dílo,“ vysvětluje Holman. „Posluchači tak budou moci porovnávat různá období Dvořákovy tvorby, sledovat jeho vývoj a rozkrývat mnohá tajemství ukrytá v jeho rozsáhlém fascinujícím díle…“

 

Program koncertu 20. ledna 2021:

  • Smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2, B8
  • Smyčcový kvartet č. 7 a moll op. 16, B45
  • Violový kvintet Es dur op. 97, B180

Vstupné na online stream: 149,-Kč
Vstupenky možné zakoupit na https://goout.net/cs/zemlinskeho-kvarteto/szhjper/

 

ZEMLINSKÉHO KVARTETO tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux (2010), je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika a zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Repertoár tělesa zahrnuje více než dvě stě děl předních českých i světových skladatelů. Jeho sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“.

Karel Untermüller (viola) je členem Heroldova kvarteta, souboru, který za dvanáct let své existence účinkoval v mnoha zemích Evropy, v Japonsku, Austrálii, Brazílii a na Havajských ostrovech. Kvarteto zavítalo do slavných koncertních síní, jako jsou londýnská Wigmore Hall, frankfurtský Sendesaal, L´Auditori v Barceloně nebo Palau de la Música ve Valencii. Jako sólista spolupracoval Karel Untermüller s mnoha českými orchestry (Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Sukův komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Západočeská filharmonie). Významná je jeho spolupráce s jedinečnou osobností české hudby, houslistou Josefem Sukem. S ním a dalšími vynikajícími českými instrumentalisty (Jiří Bárta, Pavel Šporcl, Jan Simon aj.) natočil tři kompaktní disky s komorními skladbami Antonína Dvořáka a Josefa Suka a vystupoval na mnoha koncertech, včetně festivalových večerů Pražského jara.

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024