čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Logo
© Archiv pořadatele



Galerie žádají o výjimku v rámci 4. stupně PES, jinak hrozí bojkotem vládních nařízení

ČR: Zástupci galerií a kulturních institucí v otevřeném dopise žádají vládu, aby galeriím udělila výjimku v rámci 4. stupně protiepidemiologických opatření (PES). Ve výzvě zároveň uvádějí, že již v pondělí některé galerie signalizovaly, že chtějí zůstat otevřené pro návštěvníky i v pátek, kdy dojde dle nařízení vlády ke zpřísnění epidemiologických opatření. Dopis adresovaný ministrům kultury a zdravotnictví podepsalo už kolem 40 představitelů galerií, kulturních institucí a jednotlivců. Provozy galerií podle signatářů výzvy nepřispívají k šíření nákazy nemoci covid-19.

Autor článku: 
Nikola Zwrtková

40 galerií a kulturních institucí v otevřeném dopise žádá vládu, aby jim udělila výjimku v rámci přechodu do 4. stupně v rámci protiepidemického systému (PES). Dopis je adresovaný ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi a ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému. Iniciátoři dopisu v něm argumentují tím, že galerie se od jiných kulturních institucí zásadně liší, a nemají tak vliv na šíření nákazy nemoci covid-19.

Mezi signatáři jsou například pražské galerie Kunsthalle Praha, Trafo Gallery, The Chemistry Gallery, Galerie Václava Špály nebo Adolf Loos Apartment and Gallery na pražském Mánesu. Dalšími podepsanými institucemi jsou galerie v Českých Budějovicích, Humpolci, Prachaticích, Olomouci, Plzni, Ostravě a v dalších českých městech. „Jsme hluboce přesvědčeni, že uzavření galerií žádným způsobem nesnižuje riziko nákazy virem Covid-19 a nepřispívá ke zlepšení epidemiologické situace. V jeden okamžik se nacházejí v galeriích zpravidla pouze jednotky osob, tudíž zde nedochází k hromadnému shlukování velkého počtu lidí na malém prostoru po delší dobu,“ uvádějí signatáři v otevřeném dopise. Galerie v něm rovněž garantují striktní dodržování všech hygienických opatření, jako jsou roušky, dezinfekce, rozestupy i maximální počet návštěvníků.

Galerijní instituce se podle signatářů dopisu zásadně liší od ostatních kulturních institucí.
„S nadsázkou se nebojíme říct, že jestli se chcete vyhnout nákaze, přijďte do galerie. Návštěva umělecké galerie je z virologického hlediska nepochybně mnohonásobně bezpečnější aktivitou než například brouzdání po obchodním centru,“ říká jeden z mluvčích výzvy Jan Kudrna z olomoucké galerie Telegraph a dodává, že signatáři jsou otevřeni dalším diskuzím se zástupci vládního kabinetu. Místo úplného uzavření provozů navrhují ještě striktnější omezení počtu návštěvníků ve vztahu k ploše galerie tak, aby byl přenos nákazy prakticky vyloučen – například jeden návštěvník na 30 m2 plochy galerie.

Otevřený dopis je reakcí na nově avizovaná opatření, která v České republice mají začít platit od pátku 18. prosince, a to v rámci přechodu země do 4. stupně protiepidemického systému (PES). Pokud ministři výzvu kulturních institucí nevyslyší, jsou některé galerie připraveny v krajním případě ponechat prostory pro návštěvníky otevřené i přes nově zavedená opatření.„Domníváme se však, že není důvod situaci zbytečně vyhrocovat a radikalizovat, lepší je hledat ve vzájemném dialogu řešení, které umožní galerijním institucím i nadále provoz, třeba jen v omezeném režimu. Na diskusi a dialog jsme připraveni, vyzýváme k němu i Vás,“ uzavírají signatáři.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024