neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
Plakát k výstavě
© Archiv pořadatele



Soňa Filipová a Petr Reimann na zámku v Teplicích

TEPLICE: Ve výstavni síni teplického zámku se ve ve čtvrtek 10. září v 17 h uskuteční vernisáž výstavy O B R A Z Y – Soňa Filipová a Petr Reimann.

10.09.2020
17:00
Autor článku: 
Vlasta Tichá/ jal

Petr Reimann se narodil 9.9.1945 v Teplicích- Proseticích. Zde také navštěvoval Obecnou školu, později byl žákem školy u Nových lázní a povinnou školní docházku ukončil v Bystřanech. Kreslil a maloval od útlého dětství a velký vliv na něj měl učitel kreslení Jaroslav Nobilis. Lákalo ho studium na umělecké škole v Uherském Hradišti, ale osud nakonec rozhodl jinak. Jeho další životní kroky vedly na SVVŠ v Teplicích, a po maturitě nastoupil na vojnu. Ani po dobu vojenské základní služby ho malování nepřestávalo bavit, podílel se na výzdobě Armádního domu v Jelšavě na Slovensku, kde v té době sloužil.

V roce roce 1968 byl přijat do propagačního oddělení obchodního domu Prior v Teplicích. Pracoval zde téměř 5 let jako aranžér a výtvarník. 21.srpen a začátek okupace prožíval v Teplicích. V té době se také seznámil s lidmi z uměleckého prostředí, a někteří z nich i ovlivnili jeho další život. Scházeli se v Rybnické vinárně a později ve Sklípku v Trnovanech. Mezi jeho velmi dobré přátele patřil grafik Štefan Pello nebo kolegové z oboru Zdeněk Kálecký, Jiří Bartl, Standa Lhota a Franta Havlík.

V roce 1972 byl na hodinu propuštěn ze zaměstnání, pro hrubé porušení socialistického řádu. Důvodem k tomu byla kresba zpěvačky Marty Kubišové otištěná v měsíčníku Revue Teplice. V té době ho Štefan Pello seznámil s akademickým malířem Václavem Blahošem, který se stal jeho učitelem a dobrým přítelem.  To už Reimann pracoval v řetenické cihelně jako bagrista a dělník. Po uplynutí dvou let nastoupil do podniku Obnova Teplice jako výtvarník. Stále maloval a byl rád, že našel opět práci, která ho bavila. V roce 1976 se přistěhoval do Teplic Zdeněk Petřík a začal pracovat ve stejném podniku jako Reimann. Oba milovali malování a brzy se z nich stali přátelé! Často spolu vystavovali, hlavně v Teplicích, Bílině, Duchcově a Oseku. Byli zakládajícími členy výtvarné skupiny ,,MY83''.

V letech 1990 až 2000 žil a pracoval Reimann v Holandsku. V roce 2003 pracoval jako učitel ve Speciální škole v Trnovanech a později i na pile ve Světicích. V současné době žije, pracuje a maluje v Teplicích. Jeho obrazy jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v České republice, v Holandsku, Itálii, USA, Kanadě, Polsku, Německu, Švýcarsku, Švédsku,Turecku, Slovensku, Belgii, Francii a Ukrajině.

Zdá se, že ani pokročilý věk ho nepřipravil o chuť do života. Pořád se mu ženy líbí a stále ho baví malovat. Snad to vše vycítí i diváci z jeho obrazů.

 

Soňa Filipová se narodila v Duchcově, kde také strávila řadu let svého života. Po absolvování Pedagogické fakulty UJEP v Ústí nad Labem se věnovala pedagogické profesi i práci v jiných oborech. Díky zaměření studia a velkým vzorům, je žačkou prof. Miroslava Houry, a především díky lásce k výtvarnému umění ve všech jeho formách, se jí stalo umění nedílnou součástí života. Nyní již osmým rokem pracuje v grafické dílně UJEP pod vedením pana Mgr. A. Kračmara. Její práce jsou charakteristické pestrou škálou různých grafických technik, jejich kombinací a příjemnou hrou barev. Jsou otevřenou cestou k dalším postupům a jinému pojetí grafiky.

Svými pracemi se opakovaně účastní výstav v mnoha městech Ústeckého kraje i mimo něj.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024