neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Plakát
© Archiv muzea



1920-2020: století čsl. ústavnosti a demokratické armády

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a soukromými sběrateli připravilo zcela unikátní výstavu věnovanou československé branné moci ve 20. létech minulého století.

od 01.08.2020 do 11.11.2020
Autor článku: 
Lucie Peterková

Veřejnost spojuje československou armádu doby první republiky zpravidla pouze s mnichovskou krizí r. 1938. Výstava, která byla otevřena 1. srpna a potrvá do 1. listopadu 2020, si klade za cíl toto klišé poněkud rozptýlit. „Když se řekne prvorepubliková armáda, lidé si obvykle představí pouze pohraniční opevnění, ti zasvěcenější maximálně zářijovou mobilizaci 1938. Přitom to byla 20. léta, kdy naše armáda patřila ke světové špičce. O tom dnes málokdo ví. Mobilizace byla například i v roce 1921.“  uvedl k tomu doc. dr. Petr Grulich, ředitel muzea.  

S jistým zjednodušením lze říci, že čsl. armáda vznikla zákonem z března 1920 spojením bývalého rakousko-uherského vojska a útvarů čsl. legií do jednoho svazku. Vojáci bojující na frontách 1. světové války v opačných zákopech, už o rok dříve stanuli bok po boku při československo-maďarské válce o Slovensko a při čsl.-polském střetnutí o Těšínsko. Nyní definitivně splynuli v jednu armádu.

Československá armáda prošla ve 20. létech dramatickým přerodem jak personálně, tak zejména technologicky a organizačně. Svou výzbrojí a kvalitou výcviku náležela právě ve 20. létech mezi nejlepší na světě. V druhé polovině 30. let armádu čekal další přerod, ale to je již jiný příběh. Ostatně i potenciální nepřítel se mezitím změnil.

Mgr. Jan Hrubecký, kurátor výstavy k tomu dodává: „Výstava se koná u příležitosti 100. výročí návratu ruských legií do vlasti a vydání ústavy Republiky Československé z 29. února 1920. Tyto události měly nadčasový význam. Návrat legií, jež zablokováním Transsibiřské magistrály zásadně přispěly k vítězství Dohody v 1. světové válce a ústava, tehdy nepřekonaná modernitou a tolerancí, to byly základní podmínky ke vzniku nové demokratické armády.“ Výstavu proto otevírají figuríny legionáře a příslušníka domácího vojska, kteří si symbolicky podávají ruku na znamení bratrství v boji za Československo.

Výstava tedy unikátním způsobem dokumentuje poněkud zapomenuté období. Protože militarie z 20. let nejsou v čsl. muzeích, včetně Vojenského historického ústavu, obvykle ve větší míře dochovány, nebo nejsou veřejnosti dostupné, byla výstava postavena primárně ze soukromých sbírek a ze sbírek Československé obce legionářské. Včetně řady naprostých unikátů jako je například dobová dělostřelecká munice, originální kulomet Chauchat či dobové zdravotnické vybavení. V takto ucelené podobě dosud nebylo možné problematiku československé branné moci z 20. let 20. století nikde shlédnout.

V historické výstavní budově MVČ na Eliščině nábř. v Hradci Králové samozřejmě nebylo možné vystavit velkou vojenskou techniku. Výstava se proto zaměřuje zejména na vojenskou vědu, výzbroj, ale i všední den československých vojáků.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024