OLOMOUC: Letošní letní květinová výstava láká na téma Zahrada za zdí. Tentokrát nás zavede do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Těšte se na to nejlepší z floristického a zahradního umění, expozici České dědictví UNESCO, výstavu Pod křídly múz či tradiční zahradnické trhy. Výstava Letní Flora Olomouc se uskuteční 20. – 23. srpna 2020 na Výstavišti Flora Olomouc.
Autorkou hlavní expozice je zahradní architektka Ing. Marie Doleželová. „Expozice poukáže na potenciál městských prostorů, jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky. Tato místa mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity. Inspiraci, jak z parkovišť či nevzhledných zákoutí vybudovat malou městskou oázu nabídne právě hlavní expozice Zahrada za zdí.“ dodává autorka expozice.
K vidění bude také květinová expozice České dědictví UNESCO. Ta se inspiruje památkami zapsanými na světovém seznamu dědictví a současně bude připomínat 20. výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice do tohoto seznamu. V hlavním pavilonu nebudou chybět oblíbené floristické show od předních floristů, odborné přednášky a kulturní program.
V budově Oranžerie se přijďte podívat na díla členů Unie výtvarných umělců Olomoucka. Jejich výstava Pod křídly múz představí sochy a umělecké artefakty v objetí květin. O tom, co jsou zahrádkové osady a jak to v nich chodí vysvětlí expozice Českého zahrádkářské svazu v pavilonu E, kde nebude chybět ani rostlinolékařská poradna. V pavilonu H bude mít letos opět základnu Výzkumná laboratoř rostlin. Pro návštěvníky z řad laické i odborné veřejnosti nabídne ukázky laboratorních technik, nové trendy, výzkumy a inovace ze světa rostlin. Ve filmovém sále bude probíhat projekce populárně-naučných časosběrných filmů o rostlinách a odborné přednášky.
K létu patří i dobré víno, a to nabídnou čeští vinaři a zkušení someliéři v rámci doprovodného programu Dny moravských vín. Těšit se tak návštěvníci mohou na ochutnávky, řízené degustace i cimbálovou muziku v galerii pavilonu A.
Venkovní areál výstaviště již tradičně zaplní Letní zahradnické trhy, které opět představí široký sortiment květin, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Na své si tak přijdou všichni zahrádkáři a milovníci rostlin. Nebude chybět ani venkovní program s hudebními vystoupeními, program Receptáře, aktivity pro děti, Zaparkuj odpočinková zóna a samozřejmě dobré jídlo a pití.
Výstavu pořádá Výstaviště Flora Olomouc spolu s Českým zahrádkářským svazem, Svazem školkařů České republiky a Unií výtvarných umělců Olomoucka. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka.
ZÁKLADNÍ INFORMACE:
ZVÝHODNĚNÉ ONLINE VSTUPNÉ DO 26. 7. 2020
Plné vstupené: 120 Kč
Děti 6-15 let: 70 Kč
Rodinné vstupné: 280 Kč
Studenti/Senior nad 65 let: 90 Kč
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 70 Kč (doprovod zdarma)
Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč
VSTUPNÉ NA MÍSTĚ:
Plné vstupné: 160 Kč
Děti 6-15 let: 70 Kč
Rodinné vstupné: 320 Kč
Studenti/Senior nad 65 let: 110 Kč
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 70 Kč (doprovod zdarma)
Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.