neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
Plakát ke kurzům
© Zdroj: www.freecinema.cz



Free Cinema uvádí: Celoroční kurzy Jak vidět film? a Jak stvořit film?

PRAHA: Letos na podzim přichází talentová a vzdělávací platforma Free Cinema již osmým rokem se skvělým nabitým programem přednášek a praktických lekcí. Součástí této komunity filmových nadšenců může být každý, kdo má touhu se rozvíjet v chápání filmové řeči či má představu o svém filmu, který si však dosud netroufl zrealizovat. 

Autor článku: 
Tereza Nová/ika

Během vládních karanténních opatřeních si talentová a vzdělávací platforma Free Cinema ověřila, že kultovní animované filmy studia Ghibli či filmy pro náročného diváka, jako je Antonioniho Červená pustina, se netěší zájmu pouze studentů na uměleckých školách a intelektuálů. Sdílené přednášky kurzu Jak vidět film? zhlédl prostřednictvím pravidelných live streamů velký počet filmových fanoušků a Free Cinema tak díky svým online projektům oslovila kolem 10000 lidí.

Jak vidět film? je přednáškový cyklus o dějinách filmu a filmové analýze. Je vhodný pro filmové nadšence, jež láká porozumět filmu hlouběji v kontextu historickém, uměleckém nebo filosofickém. Uchazeči se seznámí s díly největších filmových velikánů a s odlišnými přístupy k tvorbě. Celoroční kurz je vhodný také jako příprava k přijímacímu řízení vysokých škol s uměleckým zaměřením. Přednášky si pro vás připravili pedagogové a absolventi FAMU a filmových studií, mezi nimi je například Doc. RNDr. MgA. Martin Čihák, Ph.D, který působí jako pedagog katedry střihové skladby na FAMU, šéfové kultovních pražských kin Jiří Flígl a David Havas, režisér Bohdan Karásek, Petr Horák z iShorts nebo Lubomír Krupka a Jan Chramosta, kteří se s úspěchem zúčastnili 48 Hours Film Project. Kurz probíhá od 29. září 2020 do 25. května 2021 v prostorách Kasáren Karlín. 

Jak stvořit film? je praktický kurz pro všechny zájemce o filmovou tvorbu. V tomto celoročním kurzu mají uchazeči jedinečnou možnost zkusit si vytvořit svůj film tzv. od A do Z. Prostřednictvím distribučního projektu Free Cinema Films pomáhá Free Cinema snímkům s jejich další distribucí do českých kin a na filmové festivaly. Proto se již několik krátkých filmů našich uchazečů pyšní oceněním. Během kurzu se uchazeči dostanou od hledání námětu, zhotovení literárního a technického scénáře až k samotné realizaci, práci se zvukem, kamerou, střihem a postrodukcí a v tom všem jim budou nápomocí odborníci a studenti z FAMU. Za všechny jmenujeme režiséra Tomáše Janáčka, mladou talentovanou režisérku Květu Přibylovou, filmaře Ondřeje Belicu, Viktorii Rampal Dzurenko z Aeroškoly či scénáristu Marka Grajciara. Při realizaci mají uchazeči k dispozici profesionální filmové vybavení. Kurz Jak vidět film? je k tomuto kurzu jako bonus zdarma. Na závěr proběhne slavnostní premiéra všech natočených snímků. Kurz probíhá od 6. října 2020 do 1. června 2021 ve Studiu FAMU v Klimentské 1205/4.

Oba kurzy zahájíme premiérou krátkých filmů našich kurzistů z předchozího ročníku, na kterou jste srdečně zváni, a to 29. září 2020 v 18:00 v Kasárnách Karlín.

“Naše filmové kurzy vytvářejí živou komunitu autorů, kteří si vzájemně pomáhají při tvorbě svých filmů, a navazují přátelství, která často vydrží i po završení ročníku. Řada z našich studentů se s filmy, které natočili ve Free Cinema, dostává na filmové školy a studují režii, střih i kameru na FAMU, filmovou vědu, ale také režii na UTB ve Zlíně. Snažíme se autorům pomoci, aby se prosadili na filmových festivalech. V posledním roce slavili úspěch kupříkladu naši absolventi Tereza Hronová a Jan Špaňko. Filmy Můj otec a O úplňku postoupili na Celostátní přehlídku filmové tvorby České vize. Úspěch na festivalovém okruhu zaznamenali také naši absolventi z minulých let Silvie Gregorová, Teo Kryštůfek a Jana Hunterová. Máme velkou radost z toho, že naši absolventi tvoří vedle hraných a dokumentárních filmů také díla experimentálního charakteru, což je důkazem toho, že se autorům podařilo nalézt vlastní tvůrčí cestu. Za pozitivní trend považuji, že snímek Poklad od Silvie Gregorové sbírá uvedení a ceny na mezinárodní scéně ještě dva roky od své premiéry. 20. července bude promítnut na Puglia International Film Festival. Krátký film může mít pestrý distribuční život, pokud se jeho šíření věnuje péče a pozornost,” těší se z úspěchů kurzistů dramaturg a lektor Jiří Forejt.

O Free Cinema

Free Cinema je filmová společnost zabývající se filmovou výchovou, distribucí a alternativními formami práce s publikem. Za osm let své existence uspořádala řadu přednášek, workshopů, seminářů a projekcí pro desítky tisíc diváků a jako producent zaštítila výrobu až šedesáti krátkých filmů. Pořádá jednorázové i celoroční kurzy pro filmové amatéry. Podporuje rozvoj filmové výchovy na českých školách – pedagogové si mohou vybírat z široké nabídky projektových dnů a praktických workshopů pro studenty. Free Cinema vytváří kurátorská řešení na klíč: pro festivaly, kina, kulturní centra i galerie.

Veškeré informace o kurzech a přihlašovací formulář najdou zájemci na stránkách www.freecinema.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024