ČR: Tým v čele s režiséry Barborou Chalupovou a Vítem Klusákem se rozhodl, že fenomén zneužívání dětí na internetu je natolik závažný, že svůj film V SÍTI doprovodí i osvětovou kampaní. Vytvořili proto speciální verzi filmu určenou pro diváky už od 12 let V SÍTI: Za školou a nabídli ji pro promítání jak pro veřejné, tak školní projekce. Hned s premiérou filmu byl také spuštěn osvětový web www.vsitifilm.cz, na kterém najdou užitečné informace jak děti, jejich rodiče a učitelé, tak samotní potenciální internetoví predátoři. Na zmíněném webu je také zdarma k dispozici odborně zpracovaná metodika k filmu.
Zbrusu nový trailer na V SÍTI: Za školou najdete na: https://youtu.be/P2Z9hF2MU1U
Již od premiéry 27. února také herečky a režiséři v doprovodu odborníků jezdí po českých kinech, kde na ně čekají děti z místních základních a středních škol, a po projekci debatují o všem, co diváky zajímá. V rámci debat se studenti dozvídají další užitečné informace, jak se bezpečně pohybovat v online prostředí. Veškeré osvětové aktivity vyústí v „Osvětové turné s filmem V SÍTI“, během kterého film i početné delegace procestují kolem 10 krajských měst a během několika dní zde budou na desítkách projekcí pracovat s tisíci dětí. Celé Osvětové turné započne 11. května v Ostravě a bez přestávky potrvá každý všední den až do 5. června, kdy bude zakončeno v Praze. Jen do pražských kin se už teď chystá kolem 8000 dětí.
Aktuálně také probíhají jednání s MŠMT o konkrétních systémových krocích a změnách v rámci systému prevence na školách. „Jsem rád, že jsme projektu poskytli záštitu ministerstva a děkuji tvůrcům, že na toto téma upozornili a zpracovali také metodiku pro školy. Věřím, že projekce pro žáky pomohou v boji s kyberšikanou, která je velmi nebezpečným fenoménem dnešní ,online‘ doby," říká ministr školství Robert Plaga.
Jak se zrodila osvětová kampaň k filmu V SÍTI
Už od crowdfundingové kampaně v květnu 2019 bylo jisté, že na uvedení filmu V SÍTI naváže osvětová kampaň. Pro dokumentaristy z produkční společnosti Hypermarket Film šlo o naprostou novinku, a tak se obklopili několika odborníky, kteří jim s osvětou radí. Jde především o tým doc. Kamila Kopeckého, který vede projekt E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci. Ten byl hlavním poradcem i u vzniku verze V SÍTI: Za školou, která je doplněná o edukativní vstupy hereček, v nichž dětem radí, jak se neocitnout ve stejně nepříjemných situacích, které samy v rámci natáčení absolvovaly.
Páteří celé osvěty jsou právě projekce pro druhé stupně základních škol. Po téměř 14 dnech od distribuční premiéry a desítkách promítání po celé České republice přichází z řad dětí množství pozitivních reakcí. Učitelům je zároveň k dispozici odborně zpracovaná metodika, která je zdarma k dispozici na webové stránce www.vsitifilm.cz. Edukativní verze filmu V SÍTI: Za školou je souběžně i v běžné kinodistribuci a doposud ji vidělo více než 30 000 diváků.
Jedna z mladých divaček například na instagram filmu napsala: „Je mi jen 12 a celkem jsem se bála, že to bude hrozné. No a když přišel ten den, tak jsem šla na ten film a byl to asi nejlepší film, co jsem zatím viděla. Byly tam i vtipné scéna a také to bylo naučné! Nejlepší film!! Já jsem to nezažila a ani nechci, ale aspoň vím, jak se zachovat, co dělat nebo naopak co nedělat. Takže moc děkuuuujuu. :)“
Hlavním online kanálem osvěty je právě zmíněný web www.vsitifilm.cz, který je rozdělen na čtyři sekce - Jsem dítě, Jsem rodič, Jsem učitel a Asi jsem predátor. Každá sekce je zevrubně konzultována s odborníky. Pro děti je zde připraveno tzv. Zásadní desatero, které je doplněno o videa s trojicí hereček, které ve filmu představovaly dvanáctileté dívky. Tato videa budou v nejbližších týdnech distribuovány i na sociálních sítích filmu, protože si tvůrci uvědomují, že tam na ně čeká většina cílové skupiny. Pro rodiče i učitele jsou připraveny všechny podstatné informace o fenoménu, komunikaci s dítětem a důležité podklady pro prevenci.
Čtvrtá sekce Asi jsem predátor je pro část návštěvníků webu možná kontroverzní, ale pro tvůrce velice důležitá. Chtějí jejím prostřednictvím dát zachyceným mužům najevo, že i jejich problém lze řešit. Cílem filmu totiž není lynč jednotlivců, ale nastartování celospolečenské diskuze. Ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví se otevřela poradna na stránkách www.parafilik.cz, kam se potenciální nebo opravdoví predátoři mohou obrátit.
Nemalou měrou k prevenci přispívají i partneři osvětové kampaně filmu V SÍTI
Generální partner osvětové kampaně Avast s projektem Buď safe online, který funguje třetím rokem – https://www.budsafeonline.cz/ –, zveřejnil nový online kurz, který dětem pomáhá zorientovat se v online světě a řešit nebezpečné situace na internetu. Od premiéry filmu V SÍTI kurzem prošlo přes 10 000 dětí. Kurz je postavený na chytlavé formě online chatu. Děti se naučí čelit vydírání, řešit nadávky nebo správně reagovat na žádosti o schůzky a přátelství přes internet. Kurz vznikl ve spolupráci s projektem E-bezpečí a influencerem Jirkou Králem – https://www.budsafeonline.cz/online-kurz.
Hlavní partner kampaně O2 chytrá škola přišel s kampaní Nejsem lovná - https://o2chytraskola.cz/nejsemlovna a hlavní partner kampaně CZ.NIC nadále pracuje s programem Stop online, kde mohou uživatelé nahlásit materiály spojené s šířením dětské pornografie či zneužívání dětí nebo prevenční aktivitou Bezpečně na netu - https://www.bezpecnenanetu.cz/cs/. Dalším hlavním partnerem osvětové kampaně je také koproducent filmu Česká televize.
Vít Klusák o osvětové kampani V SÍTI
„Od počátku práce na tématu zneužívání dětí na internetu, jsme si uvědomovali, že pouze filmem to skončit nemůže. Že chceme vliv celovečerního dokumentu, který to téma intenzivně otevře, prodloužit o osvětovou kampaň. Ta by měla být nápomocná nejen dětem a rodičům, ale i pánům učitelům a paním učitelkám. Její přípravě jsme dali půl roku života a myslím, že je to znát,” vysvětluje režisér filmu Vít Klusák, který souběžně stojí i za koncepcí Osvětové kampaně V SÍTI.
V příloze plánovaný rozpis termínů osvětového turné.
Zdroj: www.aerofilms.cz
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.