pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Z vernisáže
© Foto: David Šrubař



Petr Šigut vystavuje fotografie z domova i cest ve Výstavní síni Albína Poláška

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: V podvečer 9. ledna 2020 se zaplnila frenštátská Výstavní síň Albína Poláška příznivci a kamarády fotografa Petra Šiguta, který se vrátil se svou tvorbou do těchto prostor po osmi letech. Fotografická výstava „Petr Šigut – Krajina a něco navíc“ nabízí průřez Šigutovy tvorby z posledních let. Autor na ní představuje své fotografie nejen z jemu blízkých Beskyd, ale také z cest po Africe, Islandu a Evropě.

od 10.01.2020 do 14.02.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Velkým obohacením programu vernisáže bylo vystoupení žáků a pedagogů ZUŠ Frenštát. Velkoformátové fotografie jednoho z nejznámějších regionálních fotografů budou ve Výstavní síni Albína Poláška k vidění do 14. února 2020. Výstava je prodejní.

Petr Šigut patří k známým regionálním osobnostem a svou tvorbou výrazně přispívá k propagaci krás Beskyd. Jeho záběr, je ale mnohem širší a tomu odpovídá také obsah frenštátské výstavy. Vedle krajiny Beskyd a přírodních krás z jiných částí světa jsou zde k vidění také portréty nebo reportážní fotografie. V samotném úvodu vernisáže byly zmíněny, mimo několika mezinárodních ocenění, také velmi úspěšné vydavatelské počiny Petra Šiguta. A to hned dvojí vydání knih Beskydy (2009) a Kouzelné Beskydy (2016) i jeho aktuální práce na v pořadí třetí knize, která má být věnována Moravskoslezskému kraji. „Víte, myslím si, že i když na této výstavě najdete poměrně hodně fotek ze světa, Španělska, Islandu, Mauretánie, Mali a dalších zemí, tak ty nejkrásnější a nejlepší snímky uděláte jen v místě, kde jste se narodili a odkud pocházíte. Nevím, jak to vysvětlit, ale myslím si, že nejvíc povedené jsou asi ty moje fotky z Beskyd, protože je za nimi něco osobního, hlubšího, co neumím přesně vyjádřit.“ Popsal svůj pohled na výstavu Petr Šigut.

Součástí oficiální části programu vernisáže bylo také krásné vystoupení žáků ZUŠ Frenštát. Ti vystoupili za doprovodu svých pedagogů ve dvou hudebních vstupech. Jako první zahráli Sonatinu od Pála Jardányiho pro flétnu a klavír Michaela Lipková a Marcel Lipták. V druhém vstupu zazpívala publiku Natálie Olejníčková ústřední píseň z pohádky Tři oříšky pro Popelku a hudebně ji doprovodili na harfy Sandra Elly Juračáková, Karolína Anna Schindlerová a Andrea Bodečková a na příčnou flétnu Marcel Lipták.

Po ukončení oficiální části návštěvníci ještě dlouho po prohlédnutí výstavy setrvali v družném hovoru a pamětní kniha se zaplnila nadšenými vzkazy. Výstavu „Petr Šigut - Krajina a něco navíc“ je možno navštívit ve Výstavní síni Albína Poláška v přízemí Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm každý všední den od 9 do 17 hodin, a to až do 14. února 2020.

Zdroj: www.kulturafrenstat.cz; www.frenstatpr.cz
Facebook MěKS


 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024