pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Jan Školník
© Jan Schejbal



„Aby mohla existovat důvěra, musí být i nedůvěra,“ říká v rozhovoru o Broumovských diskusích Jan Školník

BROUMOV: Za dva týdny, 6.–7. listopadu, odstartují v broumovském klášteře 6. Broumovské diskuse ( www.broumovskediskuse.cz). Přípravy dvoudenní konference, která v klášteře přivítá řadu zajímavých hostů a nabídne bohatý doprovodný program, jsou v plném proudu. Položili jsme proto pár otázek zakladateli Broumovských diskusí Janu Školníkovi z Agentury pro rozvoj Broumovska.

od 06.11.2019 do 07.11.2019
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Broumovské diskuse se letos konají už pošesté a vy jste stál u jejich zrodu. Co bylo impulsem k založení takovéto diskusní konference?

Motivací byla celá řada. Často se zúčastňuji různých konferencí a setkání, ale nevím o jiné, kde se diskusi hostů dostane tolik času, aby se mohlo jít ke kořenům diskutovaného tématu s filosofickým přesahem a etickým nábojem. Moje zkušenost byla, že se většinou zůstane na povrchu. Díky většímu časovému prostoru jsme se chtěli dostávat více do hloubky, což je vlastně někdy i nepříjemné. Pro hosty a moderátory je to velmi náročné, ale pro naše přemýšlivé publikum je to často velmi objevné. Jinou motivací bylo využít unikátní atmosféry kláštera k podpoře těchto hlubších zamyšlení a ukázat, že klíčové diskuse o směřování naší společnosti mohou být vedeny i v příhraničním regionu. Přijíždějící hosté tím zároveň ukazují zájem o podobné regiony a lidi, kteří v nich žijí, a z toho mám radost. 

 

Komu je konference určena?

Nejširší veřejnosti, která má na takové diskusi zájem. Naše zkušenost je, že přijíždějí lidé z celé země, ale zvláštní radost máme, když tuto nabídku využije místní komunita a věnuje akci svůj čas. Další skupinou jsou mladí lidé. A opět, moje zkušenost byla, že se potkávají na akcích lidé v produktivním věku. Chtěli jsme publikum a tazatele oživit, chodí k nám senioři, kteří přes rok například navštěvují naši Univerzitu třetího věku, ale chtěli jsme i studenty. Proto jsme vyvinuli stipendijní program, který umožňuje zúčastnit se mnoha mladým lidem z různých koutů Česka.

 

Jsou Broumovské diskuse čistě jen o „diskutování“ nebo mají i jiný rozměr?

Myslím, že kdyby výsledkem byla kvalitní diskuse, stojí to samo o sobě za to. Navíc naše témata jsou vždy relativně široká a hledáme odpovědi na otázky, jak ovlivňují naše soužití. Ale máte pravdu, že dnes nabízíme hostům konference bohatý doprovodný program, například představení meditační praxe, kterou v klášteře nabízíme, nebo speciální prohlídky místních unikátních kostelů. A samo prostředí působí trochu uklidňujícím účinkem, včetně klidu podzimních skalních roklí zdejší přírody. 

 

Letošním tématem je „důvěra a porozumění“. Setkáváte se vy sám někdy při své práci s protikladem, tedy nedůvěrou?

Aby mohla existovat důvěra, musí být i nedůvěra a je tedy nepochybné, že se s ní v různých formách setká každý. A nejen ve své práci, ale i v životě. Ale o to důležitější je, myslím, rozvíjet důvěru, hledat pro ni záchytné body, protože jen důvěra vede k otevřené spolupráci. Ale i férové soupeření nejde bez důvěry. Trochu mi připadá, že právě nedůvěra v dnešních dnech rozleptává spolupráci a kvalitu života. Ale abych nebyl abstraktní, nedůvěra vede k tomu, že nenecháváme lidem více prostředků. Obáváme se, že by s nimi nenaložili dobře. Proto vybíráme a přerozdělujeme stále více. A když přerozdělujeme, nedůvěřujeme příjemcům a vytváříme pravidla, která někdy až ponižují. Jestli třeba tohle přispívá k lepší kvalitě života a sousedských vztahů v naší zemi, to nevím. 

 

Jakým způsobem by se podle vás dala posilovat důvěra a porozumění ve společnosti obecně?

Obecně nepochybně tak, že vytvoříme prostor, kde bude více svobody. Věřím, že by se ukázalo, že se lidé sami ve většině nerozhodují zle, jakkoliv možná jinak, než předjímáme, a že nepodvádějí. To by vedlo k posílení důvěry a dalšímu rozšíření svobody a kola kultivace lidských vztahů, které jsou jediným atributem spokojeného života, by se roztočila. Možná příliš naivní, ale pojďme třeba i o tom diskutovat.

 

http://www.klasterbroumov.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024