PLZEŇ: Na plzeňské radnici se ve dnech 24. a 25. září prezentovali žadatelé o čtyřleté dotace města Plzně, které mají podpořit kulturní aktivity v Plzni v letech 2020 až 2023. Vedení města na akci zastupovala Eliška Bartáková, náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí.
Členům odborné komise, členům Rady města Plzně i zájemcům z řad veřejnosti představilo 22 kulturních institucí, spolků a uměleckých škol svoji činnost a úspěchy v minulém období, ale zejména vize a připravované projekty na nejbližší čtyři roky.
Byly mezi nimi například Konzervatoř Plzeň, Středisko západočeských spisovatelů, Filmový klub Plzeň, Unie výtvarných umělců Plzeň, Česká píseň, Jazz bez hranic, Divadlo Dialog, Animánie, Základní umělecká škola Jagellonská, Plzeňská folklorní scéna či Pěstuj prostor.
Čtyřletý dotační program vyhlásilo město Plzeň už počtvrté, celkem na něj alokovalo 50 milionů korun. O podporu mohou žádat subjekty, mezi jejichž hlavní činnosti patří poskytování významné veřejné kulturní služby či organizátoři mimořádných kulturních projektů. Minimální výše požadované a poskytnuté dotace je 250 tisíc korun.
Pro minulé grantové období 2016 – 2019, které letos končí, vyčlenilo město celkem 128 milionů korun, tedy 32 milionů korun ročně. Město ale nyní peníze na kulturu nekrátí. Až dosud totiž byly mezi příjemci čtyřletých dotací i městem založené organizace, jako je Plzeňská filharmonie, Galerie města Plzně, Divadlo pod lampou či Plzeň 2015. Pro následující čtyřleté období bude činnost těchto organizací financována přímo z rozpočtu města.
Podle Elišky Bartákové, náměstkyně primátora města Plzně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí, město v minulosti podpořilo například Unii výtvarných umělců Plzeň, Středisko západočeských spisovatelů, zapsaný ústav Johan, Divadlo Dialog nebo festivaly Člověk v tísni, Animánie, Divadelní léto pod plzeňským nebem a Jazz bez hranic.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.