neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Přebal knihy
© zdroj: Nakladatelství ZEĎ



Vychází Poslední deník Květy Fialové, otevřená zpověď slavné herečky

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Autor článku: 
TZ/ika

Krásná víla vznášející se vždy několik metrů nad zemí. Kouzelná dáma se zářícíma očima. Uštěpačná glosátorka, která i ty nejjízlivější poznámky pronášela s odzbrojující noblesou. Vyznavačka buddhismu, která svůj vysoký věk nosila jako drahý šperk. A možná i trochu manipulátorka a čarodějnice. Co z toho byla pravá Květa Fialová a co jen role, kterou před lidmi ráda hrála? I o tom vypráví kniha Poslední deník Květy Fialové.

Vyprávění bez servítků

„Paní Květa tu poprvé otevřeně a naprosto bez servítků odvypráví příběh svého života. Povídání je prokládáno jejími deníkovými zápisky a dopisy a paní Květa je v něm nejen velmi vtipná, ale i krutá, laskavá i cynická, velkorysá i nespravedlivá. Hlavně je ale nebývale autentická a pravdivá,“ říká autor knihy Josef Kubáník, herec Slováckého divadla v Uherském Hradišti.

A Jan Pergler a Jan Dražan z Nakladatelství ZEĎ k tomu dodávají: „Rukopis Josefa Kubáníka nás oslovil od prvních vět. Podařilo se mu zachytit úžasný osud výjimečného člověka i měnící se dobu. Navíc tak dělá brilantním jazykem a způsobem, který čtenáře okamžitě upoutá a vtáhne. Po knížkách Poutník časem chaosu (rozhovor s Václavem Cílkem) či Na hranici života a smrti (rozhovory s nejslavnějšími českými lékaři) jde o další z řady knih, kde se naše nakladatelství věnuje silným osobnostem a jejích životním příběhům. I proto nás skvělá Josefova kniha okamžitě zaujala a s vydáním jsme vůbec neváhali.“

Josef Kubáník prožil v hereččině bezprostřední blízkosti čas od září 2008 až do jejího odchodu o devět let později. Jejich setkání bylo osudové a ve vzájemném vztahu oba našli to, po čem lidé tak často touží – přijetí, bezpečí, blízkost i inspiraci. „Paní Květa byla tenkrát krátce po 79. narozeninách a byla přesvědčená, že tak jako její maminka i sestra odešly z tohoto světa v 79 letech, odejde v tom věku i ona. Ale seznámili jsme se a oběma se od té chvíle začal život převracet naruby,“ líčí Josef Kubáník.

Pozdní portrét Tornádo Lou

„Poměrně rychle jsme se navzájem stali zpovědníky. A paní Fialová mi říkala věci, o kterých nikdy veřejně nemluvila. Například to, jak to bylo opravdu s jejím tatínkem, že nezemřel na infarkt, jak vždycky tvrdila, ale násilnou smrtí. Popisovala vztah se svým výjimečným manželem Pavlem Hášou, ale přiznala i jeden milenecký poměr. Svěřila se i s tím, jak nahlížela na svoji profesi, na kolegy herce a na život vůbec. Byl jsem překvapený, že spousta věcí byla trochu jinak, než jak je znala veřejnost. A i o tom knížka Poslední deník Květy Fialové je,“ říká Josef Kubáník, jemuž herečka ukázala své deníky, které si psala od šestnácti let.

„Když paní Květa odešla, jak sama říkala, na nebesa, tak jsem ten poslední deník, který jsem už kvůli její nemoci napsal za ni, chtěl předat její dceři Zuzaně. A ona se zamyslela a řekla: „Nechtěl bys z toho všeho napsat knížku, aby lidé věděli, jaká máma skutečně byla a jak jsme ji znali jen my nejbližší?“ A pak mi to všechno secvaklo. Myslím si, že paní Květa chtěla, aby lidé poznali její osud. Nebyla to totiž ta trhlá herečka, ale neuvěřitelně silná a pozoruhodná žena,“ uzavírá autor Posledního deníku Květy Fialové.

Poslední deník Květy Fialové, Josef Kubáník, 400 stran, cena 398 Kč. V září 2019 vydává nakladatelství ZEĎ.

www.facebook.com/knihyzed/

Josef Kubáník

*1974, Uherské Hradiště

Vystudoval zlínskou Vyšší odbornou školu umění, dramatický ateliér. Působil v Městském divadle Zlín a od roku 1999 je v angažmá Slováckého divadla, kde zároveň pracuje jako tiskový mluvčí. Je držitelem herecké ceny Největší z pierotů. Zahrál si i v televizních seriálech Četnické humoresky, Podle práva, Ulice, Gympl s (r)učením omezeným, Ordinace v růžové zahradě II, Modrý kód, Krejzovi nebo Temný kraj, a ve filmech Pepa, Hanele.

Květu Fialovou kdysi náhodou oslovil Josefův otec, který ji požádal o radu, jak by mohl zjistit, zda má jeho syn talent, protože se chce stát hercem: moudře mu tehdy odpověděla, že když se jeho syn bude chtít stát hercem, tak se jím stane.  A on mu v tom ani nepomůže, ani nezabrání. „A možná si někdy zahrajeme spolu,” dodala prorocky. A to se také stalo: poprvé se Květa Fialová s Josefem Kubáníkem objevili v roce 2010 na jevišti Slováckého divadla v Uherském Hradišti v inscenaci hry Harold a Maude, později spolu vystoupili ještě v inscenacích Oskar a růžová paní a Popel a pálenka. Sešli se i před kamerou v seriálu Gympl s (r)učením omezeným, kde Josef Kubáník vytvořil postavu lékaře Vaněčka, jenž Květu Fialovou ošetřuje coby babi Chmelíkovou. Za jevištní výkon ve hře Harold a Maude získala Květa Fialová cenu Thálie. Při jejím přebírání pak vřele děkovala i svému hereckému partnerovi Josefu Kubáníkovi…

Nakladatelství ZEĎ

Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.

Nakladatelství má mj. exkluzivní práva na vydávání americko-izraelského spisovatele Tuvii Tenenboma, jehož vtipné a chytré „politické cestopisy“ Všechny jejich lži, Čau uprchlíci! a Chyťte Žida! se u nás okamžitě staly bestsellery.

Vedle knihy Poslední deník Květy Fialové, otevřené zpovědi slavné herečky, ZEĎ v současné době připravuje k vydání už čtvrtou knihu Tuvii Tenenboma, tentokrát z jeho cesty po Velké Británii a věnované tématu brexitu.

Ještě do konce roku 2019 zde vyjde také publikace Miroslav Bobek: moje zvířata (rozhovor Jana Dražana a Jana Perglera s dlouholetým ředitelem pražské ZOO), Kamila Moučková: Jsem sama za sebe autorky Světlany Witovské (Kamila Moučková, hrdinka televizního vysílání v době okupace v roce 1968, zde mluví mimo jiné o vztahu ke svém otci, komunistickém funkcionáři), Miss Jugoslávie (srbská autorka Sofija Stefanovič líčí příběh rodiny, která se vystěhovala ze své domoviny v době, kdy se z Balkánu začal stávat sud se střelným prachem), Deník Renii Spiegel (deník židovské dívky byl objeven až v roce 2012 a představuje nový úhel pohledu na dobu druhé světové války, kterou Renia - podobně jako Anna Franková, s níž bývá někdy srovnávána - nepřežila) a Hon na kmotra (pomocí proslulého deníku Vladimíra Dbalého, bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce, líčí novinář Radek Kedroň příběh jednoho strmého manažerského i lidského pádu).

K úspěšným knihám nakladatelství ZEĎ, které jsou stále v prodeji, patří například i Náš Václav Havel (27 rozhovorů, které vedli Jan Dražan a Jan Pergler s bývalými kamarády a spolupracovníky Václava Havla), Poutník času a chaosu (otevřený rozhovor novináře Jana Dražana vedený s Václavem Cílkem), Ó Jeruzaléme (Larry Collins a Dominique Lapierre vyprávějí strhující drama o legendárním boji Izraele za nezávislost), Ať žijí mikrouti (Radkin Honzák, známý psychiatr a publicista píše poučně i s humorem o střevním mikrobiomu, jehož objev mění pohled na léčbu mnoha nemocí) a Inovovati budeš (bestseller Avi Joreše přeložený do 27 jazyků, přináší poutavé příběhy zázračných izraelských inovací, které pomáhají měnit život stovkám milionů lidí po celé planetě).

Zdroj: Magdalena Bičíková, Jana Bryndová, mediální servis a PR Nakladatelství ZEĎ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024