pátek
16. srpna 2024
svátek slaví Jáchym
Zmenšené kopie postních pláten ze Žitavy byly součástí výstavy
© Milan Turek



Příběh žitavského postního plátna

PRAHA: Pražská Kontaktní kancelář Saského státu v průběhu roku připraví řadu akcí na téma kulturního bohatství v oblasti, sousedící s Českou republikou. Začátkem června přijeli do Prahy členové předsednictva společnosti Zittauer Fastentücher a Oberbürgermeister Města Žitavy Thomas Zenker. Společně pak představili žitavské postní plátno - památku UNESCO. Akci doprovázela výstava o postních plátnech a také poutní cestě Via sacra, které byla věnována druhá část přednášky.

Autor článku: 
Milan Turek

Na úvod setkání s tématem sakrálních památek vystoupil ředitel Kontaktní kanceláře saské vlády v Praze David Michael. O téměř neuvěřitelném příběhu postního plátna a jeho významu přednesl referát historik a předseda žitavského spolku Zittauer Fastentücher Volker Dudeck.  Ve svém projevu se nevyhnul více než tisícileté sounáležitosti a společného života obyvatel Saska a Čechů. Obří postní plátno, vytvořené mnichy v žitavském klášteře v roce 1472, bylo určeno pro kostel sv. Jana v Žitavě. Plátno šest krát osm metrů má v rozích znaky českého lva. Vznikalo zřejmě v době Jiříka z Poděbrad, kdy Žitavsko bylo zemí pod českou korunou. Plátno s devadesáti obrazy z Bible bylo používáno v době postní na zahalování oltářů. Přežilo tři požáry i období, kdy bylo použito jako stavební materiál pro saunu. Dnes je umístěno v kostele sv. Kříže v Žitavě místo oltáře.

Druhá část přednášky se týkala poutní cesty Via sacra. Byla založena v roce 2003, prochází třemi zeměmi a má dvacet zastavení. Jsou to místa nejkrásnějších památek Euroregionu Nisa a to v německé části, polském Slezsku a v Libereckém kraji. Jen dvě zastavení - hrobka Valdštejna v Mnichově Hradišti a klášter v Broumově - jsou mimo tento region. Historicky nejvýznamnějším je Oybin, zajímavým místem v Polsku je kostel Vang a v Čechách Komenda sv. Zdislavy v Českém Dubě.

Setkání historiků a pracovníků v cestovním ruchu bylo pro všechny inspirující a současně přispělo k vytvoření dalších možností spolupráce českých a německých institucí.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Odborné studie a recenze, Nepřehlédněte
16.08.2024

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024