sobota
28. prosince 2024
svátek slaví Bohumila
Aplikaci Visit.More
© Archiv Královéhradeckého kraje



Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

KUKS: Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku. Návštěvníci zde mohou ode dneška využívat unikátní aplikaci, která je skrze obrazovku mobilního telefonu přenese o několik století zpět v čase. Aplikaci Visit.More nechal vyvinout Královéhradecký kraj, jehož zástupci ji 2. května představili novinářské veřejnosti.

Autor článku: 
Dan Lechman

Když před třemi staletími hrabě Špork zamýšlel v Kuksu vybudovat oázu umění, určitě nemohl tušit, že o mnoho a mnoho let později sem budou mířit tisíce lidí ze všech koutů světa. Barokní perla stojící v Královéhradeckém kraji si mimořádnou pozornost zaslouží a stejně tak její návštěvníci. Stroj času zatím lidstvo nevynalezlo, přesto jsme dali všem jedinečnou možnost přenést se v čase do doby největší slávy hospitálu. Dovolím si tvrdit, že takovouto službu zatím žádná kulturní památka v Česku nenabízí,“ hodnotí hejtman Jiří Štěpán s tím, že aplikace poslouží i při výuce na základních a středních školách.

Aplikace prostřednictvím mobilního zařízení zobrazuje prostředí barokního areálu v době 18. století. Uživateli se tak naskýtá jedinečný pohled do minulosti. Kromě toho aplikace nabídne i odborný výklad.

Barokní hospitál v Kuksu je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Královéhradeckém kraji. Mobilní aplikace nejenže lidem umožní přiblížit si dobu, kdy památka vznikla, ale především jim zpříjemní jeho návštěvu. Nahradí průvodce i tištěné brožury a popíše lidem, co vlastně vidí. To vše v češtině, polštině, angličtině a němčině,“ informuje radní pro cestovní ruch Pavel Hečko.

Královéhradecký kraj je vůbec prvním krajem České republiky, který projekt památkových prohlídek s využitím rozšířené reality realizuje. Za vývoj aplikace kraj zaplatil jeden milion korun. Kraj plánuje podobně připravit další lokality: Archeopark Všestary a Braunův Betlém.

Autorem aplikace je společnost More.is.More, která se specializuje na postprodukci ve filmu a reklamě. Na přípravě firma spolupracovala s obecně prospěšnou společností Revitalizace Kuks. Aplikace Visit.More je určena pro všechny majitele chytrých telefonů a dalších zařízení podporujících operační systémy Android a iOS.

„Přijdete do informačního centra v Kuksu, stáhnete si aplikaci na AppStoru nebo GooglePlay a pak už jen procházíte památku a přes fotoaparát vašeho mobilního telefonu či tabletu vidíte digitální rekonstrukci celého objektu Kuks v roce 1724,” popisuje Jiří Forejt, výkonný ředitel společnosti More.is.More. Dle něho je aplikace připravena i na zařízení, která současný trh ještě nenabízí. Udržitelnost projektu je díky tomu zajištěna na léta dopředu.

Vedle toho naskenovaná data poslouží pro uchování památky pro budoucnost v případě přírodních či jiných katastrof. Podobně se data využijí například při renovaci shořelé katedrály Notre-Dame v Paříži.

Barokní areál v Kuksu nechal na přelomu 20. a 30. let 18. století vystavět František Antonín Špork. Oblíbeným výletním místem se stal ve 20. století. V současnosti do areálu zavítá na 100 tisíc turistů ročně.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.

Celá ČR, Jihočeský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky
Co se děje
27.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024