neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
© www.kr-vysocina.cz



Společná rakousko-česká kniha o dějinách

RAKOUSKO: Dvacítka historiků pracovala v letech 2015-2018 z podnětu Stálé konference rakouských a českých historiků ke společnému kulturnímu dědictví na knize „Sousedé“ o historii Rakouska a České republiky. Tato kniha byla představena v Domě historie v Muzeu země Dolní Rakousko 12. dubna 2019.

Autor článku: 
luk

„Cílem nebylo urovnání pohledů na historii, ale snaha lépe jí porozumět. Kromě knihy vznikla také brožura a didaktické materiály pro školní výuku,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. Na více než 500 stranách autoři popisují nejen nejdůležitější etapy historie, ale v průřezu také témata jako vyprávění, stereotypy nebo život na hranicích.

Sousedství, které trvá už celá staletí, a tři sta let života ve společném státě spojují Rakousko a Českou republiku. Jsou jako národ se dvěma jazyky nebo spíše jako závistiví bratranci? Tato kniha nás ve dvanácti kapitolách provede historií uplynulých dvou století života spolu, od sebe, vedle sebe a proti sobě. 27 historiků z obou zemí zkoumá ve dvanácti kapitolách, co máme společné, i co nás rozděluje. Autoři přitom porovnají nejen dějiny dvou národů, ale také ukazují, jak různý vývoj na obou stranách ovlivnil společnost. Po „jaru národů“ a občanské revoluci nastalo ještě ve společném státě období odcizení. Společný život v posledních desetiletích Habsburské monarchie a během první světové války by se dal označit jako společně strávený, ale odlišně prožitý. Státy vzniklé po roce 1918 (Německé) Rakousko a Československo prožívaly napětí konkurence, společného života a lhostejné existence vedle sebe. Navzdory příslušnosti k různým státům a (po roce 1948) i k různým systémům jsme měli mnoho společného. Po roce 1989 a pádu „železné opony“ ovládly naše vztahy konflikty jako „Temelín“ nebo „Benešovy dekrety“, a to přesto, že vzájemné hospodářské, politické a kulturní kontakty jsou těsné jako nikdy od roku 1918.

Podnět vytvořit knihu vzešel od Stálé konference českých a rakouských historiků ke společnému kulturnímu dědictví a finančně jej podpořily na české straně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také Kraj Vysočina a Kraj Jihomoravský. Na rakouské straně knihu podpořili: Spolkové ministerstvo pro evropské záležitosti, integraci a mezinárodní vztahy, Spolkové ministerstvo pro vzdělávání, vědu a výzkum, Fond budoucnosti Rakouské republiky.

 

Česká verze knihy Sousedé by měla být dokončena do konce roku 2019. Její představení v Brně, Praze a Jihlavě bude následovat.

 

ZDROJ zprávy a přiložené fotografie

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024