úterý
30. dubna 2024
svátek slaví Blahoslav
© www.kr-vysocina.cz



Společná rakousko-česká kniha o dějinách

RAKOUSKO: Dvacítka historiků pracovala v letech 2015-2018 z podnětu Stálé konference rakouských a českých historiků ke společnému kulturnímu dědictví na knize „Sousedé“ o historii Rakouska a České republiky. Tato kniha byla představena v Domě historie v Muzeu země Dolní Rakousko 12. dubna 2019.

Autor článku: 
luk

„Cílem nebylo urovnání pohledů na historii, ale snaha lépe jí porozumět. Kromě knihy vznikla také brožura a didaktické materiály pro školní výuku,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. Na více než 500 stranách autoři popisují nejen nejdůležitější etapy historie, ale v průřezu také témata jako vyprávění, stereotypy nebo život na hranicích.

Sousedství, které trvá už celá staletí, a tři sta let života ve společném státě spojují Rakousko a Českou republiku. Jsou jako národ se dvěma jazyky nebo spíše jako závistiví bratranci? Tato kniha nás ve dvanácti kapitolách provede historií uplynulých dvou století života spolu, od sebe, vedle sebe a proti sobě. 27 historiků z obou zemí zkoumá ve dvanácti kapitolách, co máme společné, i co nás rozděluje. Autoři přitom porovnají nejen dějiny dvou národů, ale také ukazují, jak různý vývoj na obou stranách ovlivnil společnost. Po „jaru národů“ a občanské revoluci nastalo ještě ve společném státě období odcizení. Společný život v posledních desetiletích Habsburské monarchie a během první světové války by se dal označit jako společně strávený, ale odlišně prožitý. Státy vzniklé po roce 1918 (Německé) Rakousko a Československo prožívaly napětí konkurence, společného života a lhostejné existence vedle sebe. Navzdory příslušnosti k různým státům a (po roce 1948) i k různým systémům jsme měli mnoho společného. Po roce 1989 a pádu „železné opony“ ovládly naše vztahy konflikty jako „Temelín“ nebo „Benešovy dekrety“, a to přesto, že vzájemné hospodářské, politické a kulturní kontakty jsou těsné jako nikdy od roku 1918.

Podnět vytvořit knihu vzešel od Stálé konference českých a rakouských historiků ke společnému kulturnímu dědictví a finančně jej podpořily na české straně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také Kraj Vysočina a Kraj Jihomoravský. Na rakouské straně knihu podpořili: Spolkové ministerstvo pro evropské záležitosti, integraci a mezinárodní vztahy, Spolkové ministerstvo pro vzdělávání, vědu a výzkum, Fond budoucnosti Rakouské republiky.

 

Česká verze knihy Sousedé by měla být dokončena do konce roku 2019. Její představení v Brně, Praze a Jihlavě bude následovat.

 

ZDROJ zprávy a přiložené fotografie

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024