neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
MILOŠ VACÍK a TAM TAM BATUCADA
© Foto: Andrea Filičková



MILOŠ VACÍK a TAM TAM BATUCADA slaví 20 let

PRAHA, ČR: Hráč na perkuse z celého světa, výtvarník, spisovatel, skladatel a uznávaný studiový muzikant Miloš Vacík a jeho skupina Tam Tam Batucada letos slaví neuvěřitelných 20 let od svého založení. A slaví z gruntu - novým, výpravně pojatým albem, které vychází 12. dubna na 2LP, CD i digitálně u Supraphonu. Tentýž den proběhne také slavnostní křest v Paláci Akropolis, kde společně s Tam Tam Batucada vystoupí celá plejáda zajímavých hostů.

12.04.2019
Autor článku: 
TZ/ika

“Od té doby, kdy jsem začal hrát na perkuse, zjišťoval jsem, že na Kubě, v Africe, či Brazílii, hraje jeden výsledný rytmus dohromady více bubeníků. Cítil jsem, že z toho jde velká síla, energie, emoce. Tam začaly mé první sny dát dohromady orchestr složený jen z bubnů a něco podobného zkusit i u nás. Sambu tu v čisté podobě tehdy nehrál nikdo. Začátky byly naprosto naivní, v době, kdy neexistoval youtube, žádné noty, nikdo nepřesně nevěděl, jak se samba hraje, nikdo to tu neučil, nebyly tu nástroje. Byli jsme opravdu první. Tedy vývoj byl doslova od naprosté nuly, úplný pravěk samby v Čechách,” vzpomíná Miloš Vacík na začátky Tam Tam Batucada.

Početný ansámbl, který pod Vacíkovým vedením dosud vydal tři alba (Tam-Tam Orchestra /2000/, Rytmikon /2005/ a Sambista /2008/, jedno live DVD (10 years - Live in Akropolis /2010/) a absolvoval mnoho prestižních akcí, koncertů či festivalů doma i v zahraničí aktuální nahrávkou rekapituluje svou dosavadní, věru bohatou kariéru.

“Naše nová nahrávka se ohlíží za vším, čím jsme prošli, včetně toho, že základy většiny skladeb jsem natočil s bubeníky z mé školy samby. Je to shrnutí toho, co jsme se naučili, včetně určitého vyznání mé lásky k perkusím, jelikož jsem základy ‘obarvil’ dalšími perkusivními nástroji. Také jsou na desce hosté, což je určitý dokument toho, s kým jsme se potkali, s kým spolupracovali, a kdo je mi hudebně blízko,” říká Vacík k albu, jež vzniklo v jeho produkci a na němž se kromě Tam Tam Batucada podílel vokální kvartet Yellow Sisters, bubeník a tanečník Papis Nyass, kytarista a zpěvák Zdeněk Bína z kapely minus123minut a hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal.

“Hosty, které jsem pozval k nahrávce, jsem si vybral pro určitou blízkost. Jsou to všechno mí přátelé, které potkávám na pódiích, koncertech a vím, že se také zajímají o etnickou hudbu. Máme podobné cítění a také proto, že jsou to všechno úžasní muzikanti, kteří dokáží do všecho, co dělají dát srdce a tím vše posunout na špičkovou úroveň,” dodává renomovaný perkusista oceněný za propagaci brazilské kultury v Rio De Janeiru. Zároveň také přiznává, že spočítat všechny nástroje, které na albu zní, je nesnadné: “Bude to určitě několik desítek perkusivních nástrojů a bubnů, australské didgeridoo, kytara, basa, flétna, samozřejmě zpěvy.”

Podobně bohatý a ojedinělý jako je samotné album, bude i jeho křest v pátek 12. dubna v pražském Paláci Akropolis. Více než dvacet bubeníků doplní na pódiu hosté z nového alba, ale také některé z hudebních osobností, jež z Tam Tam Batucada vzešly jako například zpěvačka Tereza Vacíková, kytarista Jakub Hlobil či trumpetista Radim Knapp. “Bude to večer plný hudebních překvapení. Večer úžasného dobrodružství s rytmem, sambou a perkusemi,” láká na křest Miloš Vacík.

Zdroj: Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a.s.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024