sobota
19. října 2024
svátek slaví Michaela
diadém pro NM
© zdroj: http://www.protext.cz



Diadém Hanuše Lamra obohatí sbírky Národního muzea

PRAHA: Mezi dvěma sty nejvýznamnějšími a nejzajímavějšími sbírkovými předměty na výstavě 2 x 100 ve znovuotevřené historické budově Národního muzea se nachází také jediné dílo od současného autora – diadém Sbírka designéra a šperkaře Hanuše Lamra. Umělec jej vytvořil speciálně pro tuto příležitost a vzdává tak hold 200letému výročí založení jedné z našich nejvýznamnějších kulturních institucí a zároveň 100 letům republiky. Po skončení výstavy se diadém stane součástí sbírek Národního muzea.

Autor článku: 
PROTEXT/ika

Diadémem jsem chtěl vzdát poctu Národnímu muzeu a jeho uměleckým a přírodovědným sbírkám. V dětství jsem historickou budovu pravidelně navštěvoval a sám jsem vášnivým sběratelem přírodnin i výtvorů lidských rukou,“ říká Hanuš Lamr a dodává, že práce pro tuto instituci pro něj znamená velkou čest i odpovědnost.

Podklad kompozice diadému tvoří pás stříbrného plechu, snoubí se zde úlomky či úponky rostlin s krystaly kamenů v surovém stavu. Uplatnění zde nalezly kousky, k nimž má Hanuš osobní vztah a které jsou ukázkou z jeho sbírky – například krystal záhnědy z Vysočiny, český granát, či úlomek rozchodníku z předzahrádky jedné strašnické dámy.

K prostému tvaru diadému inspiroval Hanuše i jeden z nejtajemnějších středověkých nálezů u nás, stříbrná románská čelenka z 12. století, objevená při zemních pracích v Českých Budějovicích. „Čelenka je příkladem skvělého řemeslného zpracování kombinací ražení a tepání. Reliéfy znázorňují trůnící panovníky a ozbrojené bojovníky v arkádách. I tento skvost můžete na výstavě zhlédnout a porovnat ho s jeho novodobým pendantem,“ doplňuje Míra Burianová, autorka výstavy 2 x 100 a kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea.

U příležitosti 100. výročí založení Československé republiky vytvořil Hanuš Lamr i speciální šperk s názvem Srdce republiky z kolekce Sacré Coeur. Motiv srdcovky je zde umocněn symbolickým využitím barev národní vlajky. Stříbrné srdce znázorňuje bílou, náhrdelník z lapisu lazuli modrou a korálová kapka červenou barvu. Z důvodu ochrany korálových útesů zde byl využit tzv. rekonstruovaný korál. Inspiraci Lamr opět nalézá v národním stylu i tvorbě Dušana Jurkoviče. Šperk charakterizují čisté barevné tóny, symetrie i záměrná jednoduchost symbolů.

INFORMACE K VÝSTAVĚ 2 x 100

Historická budova Národního muzea, Praha

Hlavní autorka: Mira Burianová

Kurátorka: Eva Dittertová

Spoluautorky: Lucie Kodišová, Jiřina Dašková

Výstava 2 × 100 představuje výběr toho nejvýznamnějšího a nejzajímavějšího ze sbírkových předmětů, které po 200 let uchovává Národní muzeum. Návštěvníci zde najdou předměty dosud veřejnosti neznámé, nevystavené či nově restaurované, a to v překvapivém a novém kontextu, odrážejícím rozmanitost exponátů – historických, přírodovědných a uměleckých z Čech i celého světa. Právě skrze předměty je pak možné sledovat fascinující příběh Národního muzea od okamžiku založení po současnost.

HANUŠ LAMR

Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr (1976) je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské VŠUP. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, např. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright. V roce 2014 představil Lamr svou práci na prestižním veletrhu luxusních šperků a hodinářství Inhorgenta v Mnichově.

Jeho celoživotní inspirací je příroda, pro svou práci nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny a také syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje. To je velmi dobře vidět v jeho kolekcích jako Crassulaceae, Fructus, Pisum, Coniferum, Folklor nebo aktuální Sacré Coeur.

http://www.hanuslamr.com

www.nm.cz

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024