úterý
30. dubna 2024
svátek slaví Blahoslav
Lidové stavby (ne)známé
© Pavel Princ



Zašlá krása lidových staveb

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu Lidové stavby (ne)známé, která je věnována lidovému stavitelství Zlínského kraje. Výstava  představuje regionální nápaditost a řemeslný um. Nabízí pohled na řemeslný um lidí bez technologického a inženýrského vzdělání. 

od 08.11.2018 do 17.02.2019
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

Pohled na možnosti zpracování a výstavbu z přírodních materiálů, ze kterých byly dřívější domy a příbytky stavěny. Výstava představuje završení desetiletého terénního výzkumu lidových staveb na území čtyř regionů, a to Uherskohradišťska, Zlínska, Kroměřížska a Valašska. Na zmenšených modelech lze spatřit navíc ukázku stavebních technik a využití dřívějších materiálů, kterými byly dřevo, proutí, kámen a hlína. Nabízí se také pohled na roubené stavby, které jsou nejpočetněji zastoupené na Vsetínsku.

Výstavou mimo jiné poukazuji na zednické a tesařské řemeslo, bez kterého by se stavitelství neobešlo, stavební prvky krovů, krytin střech či výtvarného zdobení jednotlivých objektů. Informační panely poskytují přehled jednotlivých typů sídel a staveb. Lidové stavby musely především nejlépe uspokojit všechny potřeby svých uživatelů, což odpovídalo jisté průměrné hladině potřeb a myšlení, civilizační, hospodářské a kulturní úrovni obyvatel a jim přizpůsobuje své formy. Vesnické stavení bylo životním prostředím rodiny prostého lidu. Její organizace podléhala změnám, které se svým způsobem musely projevit v uspořádání, velikosti a vybavení obytných prostorů i usedlosti,“ sdělil Jan Káčer, autor výstavy, etnograf Slováckého muzea.

Výstavní prostor tvoří trojrozměrné makety zdiva a dřevěných konstrukcí s ukázkou využití kamene, pálené a nepálené cihly nebo různých typů krytiny. V nabídce je i pohled na nástroje, se kterými se dříve na stavbách pracovalo. Textové panely výstavu obohacují o další cenné informace, a dotykový info kiosek ukrývá sérii dobových fotografií a promítání filmů znázorňujících konkrétní technologické postupy z výstavby těchto historických budov.

K jednomu z významných projektů Slováckého muzea v Uherském Hradišti, který byl realizován v letech 2007 až 2017, patřila Identifikace a dokumentace tradičního lidového stavitelství ve Zlínském kraji.
Výzkum byl realizován po jednotlivých okresech Zlínského kraje a podpořen několikaletým grantem Ministerstva kultury České republiky. „Početný tým odborníků, kolegů z jiných institucí a muzeí, objel všechny obce ve jmenovaných okresech. Zaznamenali jejich stavební stav a provedli dokumentaci vesnice jako celku i jednotlivých domů, zejména těch, které v době průzkumu vykazovaly tradiční znaky vývoje lidového stavitelství,“ zmínil Káčer a poukázal na fakt, že bez odborné pomoci a konzultací se všemi zainteresovanými kolegy by tato výstava nevznikla.

Na základě zmíněného výzkumu vzniklo celkem pět publikací, které jsou nazvány Lidové stavby známé neznámé, které je možné zakoupit na pokladně Slováckého muzea.

Výstavu můžete navštívit do 17. února 2019.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024