středa
8. května 2024
svátek slaví Den osvobození od fašismu 1945
Bubnování pro Bubny
© Archiv organizátorů



Happening Bubnování pro Bubny podpoří řada známých osobností

PRAHA: Na pražském nádraží Bubny se v úterý 16. října od 17 h uskuteční akce Bubnování pro Bubny. Veřejný happening připomene první den, kdy začaly organizované deportace židovského obyvatelstva z Prahy v roce 1941. Lidé se na bývalé nástupní stanici transportů budou moci po 77 letech od prvního pražského transportu zároveň rozloučit se stávající podobou tohoto historicky důležitého místa. V následujících letech tu totiž vyroste Památník ticha.

16.10.2018
17:00
Autor článku: 
Karel Souček

Páté výroční vzpomínání ve formě veřejného happeningu, který má narušit ticho mlčící většiny, přijde podpořit řada osobností kulturního a společenského života, mezi nimi i Zuzana Kronerová nebo Jaroslav Bosák. Setkání, na kterém bude mimo jiné zahájen i výstavní projekt Fotbal ve století faulů, uvádí Anna Polívková.

„Pokusíme se v tento den o tak trochu jiné vzpomínání veřejným happeningem, který má rozbít ticho mlčící většiny, zároveň ticho největšího spícího brownfieldu Prahy a také ticho velkého tématu příběhů dvacátého století,“ říká duchovní otec celého projektu, režisér a dokumentarista Pavel Štingl. Podle Štingla se letos bubnuje především proti mlčení a přihlížení k závažným společenským jevům, které se dějí kolem nás. Vzpomínkou na tiché přihlížení spoluobčanů provázející z Bubnů na 50 000 pražských Židů na cestě do ghett a koncentračních táborů, chtějí organizátoři upozornit mimo jiné i na současné projevy rasové nesnášenlivosti. Je třeba připomínat i fakt, že po osvobození zažilo nádraží Bubny odsun pražských Němců.

Letošním Bubnováním organizátoři zároveň otevírají dialog k neonacistickým projevům na fotbalových stadionech v současnosti. O tom, jak současná xenofobie může korespondovat s krutými událostmi války, se na nádraží Bubny zamyslí například sportovní komentátor Jaroslav Bosák. Veřejný dialog odstartuje už předchozí den v pondělí 15. října hodinovou diskusí vysílání Stanice Bubny na vlnách Českého rozhlasu Plus od 16 h. Hosté, mezi nimiž budou historik, spisovatel a archivář Slavie Vladimír Zápotocký, hráčka fotbalu za ženský tým, výzkumnice a bývalá lektorka ÚSTR Karina Hoření, novinář, komentátor a fanoušek Arsenalu Jindřich Šídlo nebo dokumentarista a zakladatel Památníku ticha Pavel Štingl, bude mj. řešit současnou atmosféru na stadionech, dotkne se příčin extrémních jevů v komunikaci a chybějící prevence.

Přestože místo bývalé nástupní stanice transportů vstupuje v následujících týdnech do přestavby na moderní komunikační prostor Památník ticha, společnost Památník Šoa Praha bude i v mezidobí představovat další akce. V rámci Bubnování 16. října tak v hale stanice za účasti veřejnosti zahájí vernisáží výstavní projekt Fotbal ve století faulů, který vyvrcholí na jaře příštího roku. Výstava, jež bude hledat mantinely v dialogu mezi tribunou a fotbalovým hřištěm, odstartuje sérii doprovodných akcí. Organizátoři na letošním Bubnováním tak představí i nový interaktivní projekt Paměť města v osobních příbězích sportovních hvězd, kdy na území Letné a Holešovic rozmístí infotabule připomínající individuální osudy osobností spjatých s konkrétními místy. Nakonec se návštěvníci Bubnování budou moci podívat na fragment putovní výstavy Památníku Terezín s názvem Fotbalová liga v ghettu, jež pro nádraží Bubny zaranžuje nově scénograf Pavel Morávek.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024