neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
Hlavní část expozice slovenských malířů v sále Liberecké galerie
© Milan Turek



Liberecká galerie k výročí republiky připravila výstavu současných slovenských malířů

LIBEREC: Na mnoha místech Libereckého kraje si připomínají vznik republiky historickými výstavami, liberecká Galerie-Lázně však přišla s originálním námětem. V rámci oslav představí výstavu slovenských umělců současnosti. Pozitivní počin galeristů je obzvláště cenný tím, že slovenské umění je v České republice opomíjeno.

od 27.01.2018 do 06.01.2019
00:00 - 00:00
Autor článku: 
Milan Turek

Výstava obrazů Plus-Minus je toho času největší výstavou slovenského umění v České republice. Téměř padesát umělců vystavuje v liberecké galerii na sedmdesát výtvarných děl.

"Od rozdělení Československa nemáme mnoho příležitostí poznávat slovenskou výtvarnou kulturu.“ Uvedl ve svém zahajovacím projevu ředitel Oblastní Galerie-Lázně v Liberci Jan Randáček. Leitmotivem výstavy děl, vybraných ze sbírek Galerie města Bratislavy, je kontrast, proto Plus - Minus, zároveň však také kopíruje název objektů významného slovenského umělce, tvořícího na pomezí sochařství a nových technologií, Ašota Haase. Motiv kontrastů je zřetelný u dalších vystavovaných děl. Jejich autoři jsou dalšími uměleckými osobnostmi slovenského vizuálního umění, kteří jsou oceňováni i v zahraničí. V Liberci se představuje prof. Ilona Németh, účastnice bienále v Benátkách, Roman Ondák, Erik Binder a další. K držitelům mezinárodních cen patří Matej Krén nebo Štefan Papčo.

„Cílem výstavy je poukázat na výrazné jevy v procesu formování se slovesnského vizuálního umění, na výrazové charakteristiky uměleckého dění na základě jednotlivých osobností, a tak se pokusit o ucelený obraz slovenské výtvarné scény za posledních dvacet pět let,“ upřesňuje Zsófia Kiss-Szémová kurátorka výstavy a hlavní kurátorka Galerie Města Bratislavy.“

Současné slovenské umění z našich galerií sleduje pouze výstavní cyklus galerie v Kutné Hoře Ředitel Galerie Města Bratislavi Ivan Jančár se k liberecké výstavě vyjadřuje: „Naše instituce  patří v oblasti akvizic – vedle Slovenské Národní Galerie v Bratislavě – k nejaktivnějším galeriím. V uplynulém čtvrtstoletí získala více než tisíc sbírkových předmětů. Je pro nás ctí, že můžeme ukázat  sbírku slovenského výtvarného umění po roce 1993 v prestižní galerii a  a velklorysém prostoru Oblastní  galerie Liberec.“

Výstava slovenských umělců byla zahájena vernisáží 27. září. za přítomnosti slovenských zástupců a libereckých organizátorů včetně vedení Libereckého kraje. Potrvá do 6. ledna 2019,  v jejím průběhu budou probíhat komentované prohlídky nebo výtvarné dílny pro mládež i dospělé „na slovenský způsob.“ Pro zájemce byl vydán i katalog výstavy.

Nad výstavou, jež patří k akcím Roku republiky, převzal záštitu Slovenský institut v Praze, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a členka Rady Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024