neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Ilustrační snímek
© 68er Prag der PHG



Převratná doba

PRAHA-ČR: V Rakouském kulturním fóru v Praze se ve čtvrtek 4. října od 18 h koná vernisáž výstavy fotografií Převratná doba pořádaná RKF ve spolupráci se spolkem  Photografische Gesellschaft, která prezentuje fotografické dokumenty jako vizualizované dějiny. 68 fotografií z roku 1968 má dokázat jak důrazné, bouřlivé a činorodé tehdejší volání po změně bylo.

od 04.10.2018 do 21.12.2018
Autor článku: 
Petr Buček

Rok 1968 byl rokem společenských otřesů, sexuální svobody a sociální revoluce. The times, they are a changin´ – toho si svého času všiml nejen Bob Dylan, ze kterého na počátku 21. století udělali protestního zpěváka generace '68. Rok 1968 byl však také rokem mezinárodních studentských protestů, rok vzpoury, povstání. Byl to rok pražského jara, ale i hnutí za občanská práva, rok demonstrací, přehodnocování a změn. Významnou roli při šíření revolučních idejí po celém světě sehrála nepochybně fotografie jako vizuální multiplikátor.

Svědectví o událostech roku 1968 včetně pražského jara podali v neposlední řadě i fotografové. Erich Lessing vnímal dokumentární fotografii jako fenomén „zachycení času". Výstava Převratná doba prezentuje fotografie rakouských kronikářů té doby, k nimž patří např. Liszt Steiner, Christian Skrein, Wenzel Jelinek, Christine de Grancy, Kristian Bissutti, Franz Goess, Lisl Ponger, Heinz Cibulka, Barbara Pflaum a další. Jejich díla utvářejí vizuální dědictví změny kolektivního vědomí.

Spolek Photographische Gesellschaft, nejstarší spolek pro fotografii v německy mluvících zemích, byl založen 22. března 1861 na Akademii věd ve Vídni s cílem podporovat umění a vědu v rámci fotografie a komunikačního systému v nejširším slova smyslu a ve všech jim příbuzných nebo s nimi souvisejících oborech a technologiích.

Výstava potrvá do 21. prosince 2018, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10 do 17 h. Vstup je volný, o českých a rakouských svátcích zavřeno.

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

 

Rakouské kulturní fórum v Praze / Österreichisches Kulturforum Prag
Jungmannovo náměstí 18, 110 00 Praha 1

www.rkfpraha.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024