úterý
7. května 2024
svátek slaví Stanisla
Výstava fotografií Iren Stehli
© archiv pořadatele



Iren Stehli: Druhý život

PLZEŇ: Ve středu 19. září bude v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara otevřena výstava fotografií česko-švýcarské fotografky Iren Stehli. Výstava je unikátním putovním projektem, který připravilo Švýcarské velvyslanectví v České republice u příležitosti 50. výročí pražského jara 1968 a 100. výročí založení Československa

od 20.09.2018 do 14.10.2018
Autor článku: 
klapka/TZ

Umělkyně na portrétních fotografiích prezentuje pohled na téma migrace skrze osudy Čechů a Slováků, kteří po roce 1968 opustili Československo a za svůj nový domov si zvolili Švýcarsko. Portrétní fotografie pětadvaceti osobností doprovodí příběhy o jejich druhém životě v nové zemi. Výstava bude otevřena za přítomnosti švýcarského velvyslance Dominika Furglera a hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda. Vernisáže se zúčastní také pan Ivan Lefkovits, zakladatel Imunologického ústavu v Basileji.

Putovní projekt se na jaře tohoto roku představil v pražské Galerii kritiků a ve zlínské Galerii Václava Chada, po Brně, kde byla výstava prezentována v Domě umění, uzavře putování výstavy právě Galerie Ladislava Sutnara v Plzni.

Mezi portrétovanými osobnostmi jsou například: spisovatelka Irena Brežná, která získala švýcarskou literární cenu za knihu, ve které se staví kriticky k postavení žen ve švýcarské společnosti a k jejímu postoji k uprchlíkům, prof. Ivan Lefkovits, zakladatel Imunologického ústavu v Basileji, který se zároveň zasazuje o uchování vzpomínek lidí, kteří stejně jako on přežili holokaust. Zakladatel skupiny Blue Effect Jiří George Kozel už rok po emigraci začal hrát na rockových koncertech po celém světě. Hokejista Jaroslav Krupička se stal jedním z úspěšných československých sportovců, kteří pozvedli švýcarský sport na světovou úroveň.

Okupace Československa armádami „spřátelených“ vojsk roku 1968 rozpoutala mimo jiné i masivní vlnu emigrace. Tisíce Čechů a Slováků sebraly odvahu a udělaly velký krok do neznáma, aby mohly žít důstojně a svobodně. Více než 40 000 lidí se uchýlilo do Švýcarska, 14 000 se zde usadilo natrvalo. Jak dnes, po padesáti letech, vnímají svoji identitu lidé, kteří si zvolili Švýcarsko za svůj druhý domov? Jakými cestami se odvíjely jejich osudy? Jaký vztah mají dnes ke své původní vlasti? To jsou otázky, které si klade česko-švýcarská fotografka Iren Stehli. Její portrétní fotografie pětadvaceti osobností budou doplněny doprovodnými texty, které umožní nahlédnout hlouběji do jejich příběhů. Doprovodí je také dokumentární snímek švýcarské režisérky a studentky FAMU Fiony Ziegler.

Iren Stehli (*1953, Curych) vystudovala slavistiku na Karlově Univerzitě v Praze a fotografii na FAMU, dokumentovala mimo jiné život v období normalizace, působila jako ředitelka švýcarské kulturní nadace Pro Helvetia Prague, dnes působí střídavě v Praze a v Curychu.

 

Doprovodný program:
25. 9. v 17 h - komentovaná prohlídka s autorkou Iren Stehli
8. 10. v 18 h - projekce filmu v kině Měšťanské besedy „My a Matterhorn, Matterhorn a my“
a beseda s režisérem Bernardem Šafaříkem
Upozorňujeme návštěvníky, že při vstupu na vernisáž je nutné prokázat se pozvánkou.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024