neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
z expozice
© zdroj: https://www.kr-vysocina.cz



Poslední možnost prohlídky expozice Muzea Vysočiny na telčském zámku

TELČ: Pouze do konce srpna je možné navštívit pobočku Muzea Vysočiny Jihlava na zámku v Telči. „Následně bude tato expozice zrušena. Proto mají návštěvníci poslední příležitost prohlédnout si vystavené sbírkové předměty dokumentující vývoj města v průběhu minulých století až do současnosti, dále model historického centra nebo nasát atmosféru měšťanského pokoje nebo selské jizby,“ pobídla k návštěvě telčského muzea náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Autor článku: 
Jana Komínová, Krajský úřad Kraje Vysočina

Telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava sídlí na Státním zámku v Telči v prvním patře jihozápadního křídla se vstupem z hlavního nádvoří. Tyto prostory však potřebuje zámek pro své potřeby, a proto bylo dohodnuto ukončení nájmu v letošním roce. Muzeum se postupně začíná stěhovat. Nejdříve přišly na řadu sbírkové předměty uložené v zámeckém depozitáři a rozměrný betlém manželů Vostrých. Právě betlém se těšíval velkému zájmu návštěvníků v době vánoční.

V depozitáři nyní zbývá zabalit africkou sbírku manželů Foitových, knihy a fotografie. I tyto budou brzy převezeny do dalšího muzejního depozitáře. Od září začne stěhování expozice a v ní vystavených sbírkových předmětů. A samozřejmě i kanceláře. Ta se provizorně přemístí do náhradních prostor v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči, které se nachází poblíž zámku. V této bývalé jezuitské koleji bude pouze administrativa a příležitostné výstavy. Expoziční část se prozatím zcela zruší.

„Místní i turisté o výstavy však nepřijdou. Ty se budou konat např. v galerii Hasičský dům, ve vestibulu telčské radnice nebo již ve zmiňovaném Univerzitním centru. Právě zde je v současné době k vidění výstava Lidové malírny v Telči, která se těší návštěvnickému zájmu,“ doplnila Jana Fischerová s tím, že v této podobě by muzeum mělo fungovat tři až čtyři roky. Během této doby se bude pracovat na vytvoření adekvátních muzejních prostor. Cílem je zachovat muzeum v Telči i pro budoucí generace, protože telčské muzeum bylo zpřístupněno veřejnosti již v roce 1886 a řadí se tak mezi nejstarší muzea na jihozápadní Moravě.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024