PLZEŇSKÝ KRAJ: Od června do září chystá hudební festival Procházky uměním na Plzeňsku celkem devět koncertů, propojujících špičkové interprety s duchovními místy a charitativním posláním.
Festival již šestým rokem přináší originální hudební dramaturgie, které posouvají představy o klasické hudbě a zpřístupňují klasickou hudbu širší veřejnosti. Jeho zakladatelka, přední česká a mezinárodně uznávaná violistka Jitka Hosprová pochází z Plzeňska, a právě do plzeňského regionu každoročně putuje výtěžek festivalu na opravu vybraných kulturních památek. Letos jím bude chátrající kostel sv. Jiří v obci Luková ze třináctého století, který proslavila výstava „Věřící“ v podobě sádrových duchů uvnitř kostela.
Zahajovací Symfonický koncert se koná 8. 6. 2018 v plzeňské Velké synagoze; zazní skladby Mozartovy, Hummelovy či Stamitze v podání Jitky Hosprové, famózního houslisty Jaroslava Svěceného, oceňovaného operního pěvce Filipa Bandžaka a Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. Z dalších osmi koncertů v Plzeňském kraji se čtyři konají ve spolupráci s festivalem Západočeské Baroko. Procházky uměním Plzeňskem se odehrají 22.6. v Plasích; 7.7. v Nečtinech; 13.7. v Březíně; 20.7. v Rabštejně nad Střelou; 31.8. v Dolní Bělé; 7.9. v Manětíně; 18.9. v Žihli a 21.9. v Chyši.
Na všechny koncerty je vstupné dobrovolné. Více na www.prochazkyumenim.cz
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.