pondělí
21. října 2024
svátek slaví Brigita
dóza srdíčko
© zdroj: http://www.telc.eu



110. výročí Lidové malírny v Telči

TELČ: V letošním roce si připomínáme také jedno výročí, které Telč naplňuje hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo... Z fondu muzea a soukromých sbírek je nyní sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén.

od 20.04.2018 do 27.09.2018
Autor článku: 
Helena Grycová Benešová/ika

Iniciátory založení byli František Fromek a Hynek Janků. Na činnosti se pak podílel architekt, výtvarník, etnograf a profesor na České technice v Praze Jan Koula a malíř Alois Jaroněk. Činnost školy se rychle rozvíjela, a tak v roce 1911 bylo zřízeno družstvo Lidová malírna, které absolventkám školy zajistilo práci. V malírně se vyráběly kávové a čajové soubory, celé jídelní servisy, užitkové a dekorativní předměty, jako byly džbánky, nástěnné talíře, podnosy, svícny kořenky…

Vydán byl také nabídkový katalog. O kvalitě a šíři sortimentu svědčí skutečnost, že v průběhu 20. let 20. století se malírenské výrobky vyvážely nejen do Německa, Belgie, Francie, Dánska, Anglie, ale také i do tak vzdálených zemí, jako je Austrálie nebo Spojené státy americké. Všechny výrobky byly označeny značkou T se slováckým jablíčkem v rámečku a číslem vzoru a písmenem, které označovalo autora návrhu (J – Hynek Janků, F – František Fromek, K – Jan Koula). Vedle užitkové keramiky a porcelánu byly v malírně v roce 1922 vyrobeny pamětní desky obětem 1. světové války, dnes umístěné v předsíni kostela sv. Jakuba. Podle jejich vzoru byly v malírně vyrobeny pamětní desky také v Bílině a Lovosicích, které však byly zničeny za německé okupace v letech 1939-45. Lidová malírna v Telči procházela obdobími, kdy velmi dobře prosperovala, ale také byla doba, kdy přicházely těžkosti. Po roce 1945 se potýkala s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a malým odbytem zboží. V roce 1948 byl provoz zastaven. Úřední likvidace Lidové malírny byla zahájena v únoru 1952 a oficiálně byla ukončena 31. srpna 1961. Řada výrobků malírny byla předána do telčského muzea. Také v mnoha telčských domácnostech se dodnes keramika a porcelán z malírny uchovává.

Z fondu muzea a soukromých sbírek je sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén. Výrobky jsou doplněny archívními dokumenty a výtvarnými předlohami, zhotovenými v malírně, které jsou jedinečným a unikátním dokumentem činnosti Lidové malírny v Telči. Při příležitosti výstavy je vydán katalog, který obsahuje podrobnou historii malírny, zpracovanou PhDr. Jiřím Lukasem, a je doplněný barevnými fotografiemi.

Výstavu k 110. výročí založení Lidové malírny v Telči pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč, Muzejní spolek v Telči, Město Telč a Univerzitní centrum Telč v knihovně Univerzitního centra Telč a v prostorách Cukrárny-kavárny Haas od 20. 4. do 27. 9. 2018.

ZDROJ
 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024