ČR: Novela zákona o dani z příjmu od 1. ledna 2018 umožňuje, že zaměstnanci firem mohou obdržet daňově zvýhodněný příspěvek na knihy. Svaz českých knihkupců a nakladatelů a poskytovatelé firemních benefitů proto očekávají v příštích letech další růst oživení poptávky po knihách, jichž se u nás ročně prodá za 7,8 miliardy korun.
Od roku 2015 roste obrat knižního trhu zhruba o 4 % ročně, loni v České republice dosáhl 7,8 miliard korun. Příští rok by se knižní branži mohlo dařit ještě lépe. Poptávka po knihách totiž může posílit díky letos schválené novele zákona o dani z příjmů, která firmám umožňuje poskytovat zaměstnancům příspěvek na knihy s daňovým zvýhodněním. Příspěvek na nákup knih bude tak osvobozen od daní a pojistného pro zaměstnance. Přestože novela zákona je účinná už od 1. července 2017, vybraná ustanovení lze použít až od 1. ledna 2018.
Daňovou úpravu prosadil Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). „Knihy patří od příštího roku mezi daňově zvýhodněné benefity, což může přispět ke zvýšení zájmu o knihy a četbu,“ uvádí předseda SČKN Martin Vopěnka s tím, že ceny knih se mírně snížily. Průměrná realizovaná cena knihy včetně DPH podle něj vychází na 261 Kč.
Změnu vítají i poskytovatelé zaměstnaneckých benefitů, například společnost Benefit Plus, která na českém trhu poskytuje tzv. e-benefity. Jde o benefity, které si pracovník objedná prostřednictvím internetové aplikace podle vlastního výběru a v rámci zaměstnavatelem přiděleného rozpočtu. Od příštího roku se tak zaměstnanci firem mohou těšit vedle volnočasových benefitů, e-stravenek, příspěvků na penzijní spoření a životní pojištění či firemní sportovní spolky také na knižní e-benefity. Během roku také očekáváme rozšiřování sítě knihkupectví a e-shopů, které budou knižní e-benefity přijímat.
„Máme zkušenost ze Slovenska, kde je příspěvek na knihy třetí nejvyužívanější benefit po příspěvku na dovolenou a lékárenské zboží. V Česku očekáváme podobný vývoj,“ říká majitel Benefit Plus Václav Kurel.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.