TÝNEC NAD SÁZAVOU: Již 14. Letní divadelní scénu v Posázaví otevře v sobotu 8. července Dřevěné divadlo Jana Hrubce. V areálu hradu Týnec nad Sázavou uvede od 17 hodin pohádku O princi z knížky. Vstupné je, stejně jako na všechna další představení, dobrovolné. Více již v rozhovoru s principálem a jediným hercem loutkového divadla Janem Hrubcem.
Už jste v Týnci někdy vystupoval?
Mnohokrát. Naše spolupráce začala zhruba před šesti lety, a od té doby zde každoročně uvádím nejméně jednu pohádku, s představením O princi z knížky to bude už devět titulů. Pak je tu ještě pohádka Kouzelný zvon, která vznikla v roce 2015, ta na své týnecké uvedení teprve čeká.
Jaký máte k Benešovsku vztah a vystupujete zde kromě Týnce ještě někde jinde?
Vztah mám vřelý a osobní. Především kvůli řece Sázavě, kterou minimálně jednou za rok sjíždím. Hlavně úsek z Týnce do Pikovic, když je voda, je parádní. Moc se mi líbí, jak je celá tato oblast krásně nekomerčně zabydlená, plná hospůdek a dobrých lidí. Jinak s divadlem vystupuji na mnoha místech Benešovska, velmi si považuji hraní přímo v Sázavském klášteře.
Je O princi z knížky autorským příběhem?
Ano, je opět autorskou pohádkou, z části prozaickou, částečně veršovanou. Jedná se o klasickou veselou pohádku pro celou rodinu o lásce a souboji dobra se zlem, v níž nechybí princezna, princ, sudička, král s královnou, čaroděj a čert. Zajímavá je zejména svojí výtvarnou složkou. Celá scéna je koncipována jako obrovská kniha a kulisy se mění tím, že se v knize-scéně listuje.
Co bylo při její přípravě nejsložitější?
Nejvíc hledání bylo s mechanismem samotné knihy, ve které se celé divadlo hraje. Kulisy se totiž samy vyklápí jako leporelo podle toho, kterou stránku nalistujete. A protože je to leporelo v mé knížce ze dřeva, musel jsem vyřešit specifické problémy, které při využití papíru nenastávají. Dále je v představení kvůli jedné dějové lince použitý "živý" oheň, který mi hoří přímo na holé kůži, což jsem musel také "vynalézat".
Kdy mělo představení premiéru a kolik repríz jste již uvedli?
Premiéra se uskutečnila v srpnu 2016 v Novém Městě na Moravě, od té doby proběhlo nejméně osmdesát repríz na různých místech naší země a na Slovensku.
Komu je pohádka určena a s jakým ohlasem se setkává?
Pohádka byla napsána a výtvarná i hudební složka přizpůsobena divákům od tří let. Ale jak už to mám rád, je prošpikována situacemi a efekty, které přinesou zábavu i mnohem staršímu publiku. Ohlasy jsou ty nejlepší, hlavně na výše zmíněný oheň a celé výtvarné pojetí, které divákům přijde neobyčejně nápadité. Jsem na tuto pohádku hrdý, odráží se v ní to nejlepší, co jsem za víc jak 20 let u profesionálního divadla do sebe nasál a pochopil.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.