PLZEŇ: Již tento víkend se 27. a 28. května 2017 Plzeň připojí k evropským metropolím, které oslavují dobré sousedské vztahy a podporují obyvatele v pořádání komunitních akcí i soukromých posezení se sousedy. Odpolední program se odehraje na deseti stanovištích, k večernímu pohoštění je po ukončení registrací přihlášeno 2000 sousedů na 60 různých místech Plzně.
Evropský den sousedů je jednou z akcí vzniklých v rámci projektu Evropské hlavní město kultury, která přežila rok 2015 a stále se těší přízni Plzeňanů. Místním obyvatelům přináší příležitost prozkoumat, co všechno se děje v nejbližším okolí. V mnoha městských částech fungují komunitní a kulturní centra, která celoročně nabízejí aktivity pro veřejnost. Poslední květnovou sobotu budou jejich dveře otevřené, program se chystá i na trávnících a chodnících kolem těchto center. Někde připravují koncerty a taneční vystoupení, jinde bazárky a ochutnávky, tradičně oblíbený bývá dětský program nebo třeba závody zahradních traktůrků.
V sobotu 27. 5. odpoledne se do pořádání programu pustí celkem deset pořadatelů. Většina z nich začne ve 14 hodin, časy konců jsou různé a najdete je na webu akce. Na Jiráskově náměstí bude program celodenní (10:00 – 22:00 h). „Určitě bude stát za to, prohlédnout si více míst, a to netradičním způsobem – zájemci mohou využít okružní jízdy historickým autobusem ŠKODA 706 RTO č. 51 z roku 1964, který bude ohnisky projíždět mezi 14. a 18. hodinou,“ zve koordinátorka akce Soňa Rychlíková.
Autobus bude vozit cestující zdarma a jeho jízdní řád najdete na webu akce.
Sobotní večer bude patřit sousedům, kteří u svých domků, činžáků a paneláků mohou přichystat malé i větší sousedské posezení. Sousedské skupiny od organizátorů dostanou drobnou podporu v podobě nákupního šeku a gastronomických produktů od sponzorů. K tomu mohou vybírat doprovodný program, který přijede až na místo konání večeře. Letošní nabídku vystoupení oživí několik muzikantů z festivalu Živá ulice, Ústecká legenda Houpací koně nebo trio experimentátorky Ridiny Ahmed, kterou si Plzeňané pamatují jako hudební doprovod představení Obřích loutek v ulicích v srpnu 2015. Krom hudebních vystoupení se zájemci budou moci přiučit přípravě několika specialit pod vedením zkušených kuchařů – účast přislíbil šéfkuchař restaurace Spilka Jan Leitl, majitel a vrchní kuchař vegetariánského bistra Satyr nebo plzeňský foodblogger a kuchař amatér, který si říká Plzeňský žrout. V nabídce bude také divadlo pro nejmenší nebo možnost využít profi fotografa.
Programová ohniska
Komentované procházky
„Neděle je časem na procházku a poslední květnovou neděli budete moci využít hned čtyři trasy procházek komentovaných. Možná budete překvapeni, kolik vzpomínek a událostí se váže k místům, kterými denně procházíte,“ poznamenává Kristýna Jirátová ze spolku Skrytá Plzeň, který sousedské procházky organizuje. Vstupenky jsou k dispozici přes portál Plzeňská vstupenka za zvýhodněnou cenu 70 Kč, na místě budou k dispozici jen v případě volné kapacity. Vybírat je možné z těchto tras:
1. Plzeňský architektonický manuál (PAM): Lochotín a Roudná / 10:00
Průvodce: Petr Klíma
2. Zábělá: procházka historií a vývojem archeologického bádání / 11:00
Průvodce: Filip Kasl
3. Božkov / 14:00
Průvodci: Adéla Šmausová a Adriana Paulovicová
4. V Hradišti u Plzně / 14:00
Průvodce: František Řezáč
5. KŘIMICE – Nejen o zelí a zámku / 10:00
Průvodce: Zdeněk Fleišman
Více o programu najdete na www.evropskydensousedu.cz.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.