sobota
23. listopadu 2024
svátek slaví Klement
Foto z prezentace
© Muzeum Těšínska



Nová publikace vydaná Muzeem Těšínska

ČESKÝ TĚŠÍN: Jazyk a národnost ve sčítáních lidu na Těšínsku v letech 1880 - 1930, to je název nové publikace, která vyšla  v rámci řady Studie o Těšínsku. Dílo prof. Dana Gawreckého v ní vychází jako její 23. svazek. V pondělí 15. května 2017 proběhla ve správním sídle Muzea Těšínska její prezentace veřejnosti.

Autor článku: 
Iva Lupková

Bohužel, akce se ze zdravotních důvodů nezúčastnil prof. Gawrecki, přítomni ale byli recenzenti publikace doc. Pavel Kladiwa a prof. Janusz Spyra.

Prof. Dan Gawrecki se dlouhodobě věnuje novějším dějinám Slezska a zvláště jeho těšínské části. Publikace sleduje národnostní problematiku ve sčítáních lidu na Těšínsku jak v lokálních, tak i celostátních a mezinárodních souvislostech. Autor popisuje různé soupisy a pokusy o zjišťování jazykové a etnické příslušnosti obyvatel Těšínska do poloviny 19. století a analyzuje jednotlivá sčítání lidu z let 1880 – 1930. Všímá si rovněž sporů a snah o vymezování tzv. jazykové hranice.

Situaci komplikovalo přistěhovalectví z Haliče i z českého vnitrozemí, spory mezi polskými katolíky a evangelíky, existence tzv. Šlonzáků, jejich společenských aktivit i způsob registrace při československých sčítáních lidu. Zpočátku převažovaly spory mezi slovanskými národy a Němci, od 90. let 19. století se vyhrotily česko-polské vztahy, které přerostly v animozitu. Představy o „čechizaci odedávna etnicky polského Těšínska“ nebo o „popolšťování tamních Moravců“ se v různých variantách střetávaly. Poskytovaly argumentaci nejen pro národně politické soupeření uvnitř regionu, ale i pro vyhrocování mezistátních vztahů. Národnostní rozbroje při sčítáních na Těšínsku patřily nesporně k největším konfliktům svého druhu v rámci monarchie i Československé republiky.

Kniha mimo to obsahuje bezmála 120 černobílých i barevných dobových ilustrací, ukázek dokumentů, pohlednic, portrétů, map a plánů, opatřených podrobnými komentáři. Její součástí jsou rovněž cizojazyčná resumé v angličtině, němčině a polštině.

 

Distribuce a objednávky:

Muzeum Těšínska, p. o., Masarykovy sady 103/19, 737 01 Český Těšín

+420 558 761 225

michaela.piechova@muzeumct.cz

www.muzeumct.cz/eshop/

Publikaci lze rovněž zakoupit ve Výstavní síni Musaion v Havířově, v Památníku životické tragédie v Havířově-Životicích, v Kotulově dřevěnce v Havířově-Bludovicích, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Jablunkově, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné-Fryštátě, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Orlové-Lutyni, v Technickém muzeu v Petřvaldě a v Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře.

 

Iva Lupková
PR a tiskový servis
Muzeum Těšínska, p. o.
Masarykovy sady 103/19, 737 01  Český Těšín
' +420 737 327 965
iva.lupkova@muzeumct.cz
www.muzeumct.czwww.muzeumtesinska.c

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024