pondělí
16. září 2024
svátek slaví Ludmila
Děti Antonína Kaliny
© Foto: archiv ČT



Neznámý hrdina, který zachránil přes tisíc židovských dětí

ČESKÁ REPUBLIKA: Zachránil více lidí než sir Nicolas Winton nebo Oskar Schindler, přitom jej téměř nikdo nezná. Před nejhorším osudem uchránil tisícovku židovských dětí, včetně dvou budoucích držitelů Nobelovy ceny. Ve filmu Děti Antonína Kaliny nyní Stanislav Motl odkrývá neuvěřitelný příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal téměř nemožné. Objevný dokument budou moci diváci na obrazovkách České televize sledovat v úterý 24. ledna ve 20.55 na ČT2 u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Den před televizní premiérou Česká televize v Kalinově rodné Třebíči uspořádá projekci pro místní studenty.

Autor článku: 
Alžběta Plívová

„Se jménem Antonína Kaliny jsem se prvně setkal v polovině devadesátých let v Izraeli při debatě s několika historiky a pamětníky. Bylo to pro mě něco neuvěřitelného. Vůbec jsem nechápal, že se o tomto člověku, v Izraeli tolik uctívaném, u nás vůbec neví,“ říká autor dokumentu Stanislav Motl a dodává: „Právem obdivujeme světově proslulé zachránce Židů, jakými byli Oskar Schindler či Nicholas Winton. Antonín Kalina se však od obou těchto mužů zásadně lišil. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo doslova o život. Byl totiž vězněm koncentračního tábora. Politickým vězněm, který měl v průvodních listinách gestapa napsáno ‚Návrat nežádoucí‛.“

Antonín Kalina zemřel v roce 1990 v Praze, ve věku 88 let. Vlivem jeho vlastní skromnosti i povahy dané doby se uznání za své obrovské hrdinství dočkal až posmrtně. Upozornili na něj, když dospěli, nejprve přímo ti, které zachránil. „Dnes jsou roztroušeni po celém světě. A jsou mezi nimi skutečně významné osobnosti, dokonce dva nositelé Nobelovy ceny, Elie Wiesel, který získal cenu za mír, a Imre Kertész,“ říká dramaturg Martin Červenka. Kreativní producentka, v jejíž tvůrčí skupině pořad vznikl, Lenka Poláková jej doplňuje: „Ani Schindler, ani Winton na rozdíl od Kaliny nenasazovali při zachraňování dětí svůj život. Navzdory tomu zařídil, aby přežila tisícovka dětí. A Stanislavu Motlovi patří velký dík, že tento příběh objevil a nyní přivedl i na televizní obrazovky.“

Antonín Kalina se narodil v chudinské čtvrti Třebíče, měl dalších devět sourozenců a odjakživa pro strach uděláno. Byl nepřehlédnutelný rebel. Slyšet o něm bylo už na sklonku 30. let. „Jenom v roce 1935 bylo na Antonína Kalinu podáno na 38 žalob. Hlavně za svolávání nepovolených shromáždění. Několikrát se ocitl ve vězení,“ zjistil o něm Stanislav Motl. Jako politický vězeň se tak do koncentračního táboru dostal jako jeden z prvních – už v roce 1939. „Když začaly přicházet transporty z východu, Antonín Kalina si všiml, že v každém z vlaků je vždy dvacet až padesát dětí. Jako zkušený vězeň dobře věděl, že pokud děti zůstanou bez pomoci, nemají žádnou šanci,“ dodává Stanislav Motl.

Antonín Kalina je dokázal v podmínkách podzemního odbojového hnutí v koncentračním táboře Buchenwald různými rafinovanými způsoby uchránit. Jeho počínání představuje napínavý a fascinující příběh laskavého, odvážného a organizačně schopného člověka.

Město Třebíč se odkazu svého rodáka intenzivně věnuje. Den před televizní premiérou proto Česká televize ve spolupráci s třebíčským Městským kulturním střediskem pořádá projekci pro místní studenty. „Město Třebíč díky Stanislavu Motlovi ‚objevilo‘ svého statečného rodáka Antonína Kalinu už v roce 2012. Od té doby systematicky pracujeme na zviditelnění hrdinova odkazu, pořádáme vzpomínkové akce, odhalili jsme pamětní desku,“ říká Jarmila Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč. „Dne 17. února  u příležitosti 115. výročí Kalinova narození budeme v Židovském městě otevírat malou pamětní síň. Velmi proto vítáme  iniciativu České televize, která den před premiérovým uvedením dokumentu Děti Antonína Kaliny přiváží tento film do Třebíče a promítne jej v kině Pasáž.“

režie: Pavel Dražan // scénář: Stanislav Motl // dramaturgie: Martin Červenka // kamera: Lubomír Stibůrek, Tomáš Svoboda // kreativní producentka: Lenka Poláková

www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024