ŠUMPERK: Festival „Město čte knihu“ potěšil milovníky kvalitní literatury v Šumperku. Široká kulturní nabídka je už podvanácté donutila, aby opustili domácí čtenářská zákoutí a vydali se konfrontovat své literární zážitky s jinými knihomoly, kteří žijí v podhůří Jeseníků. Povídky z Čítanky Ivana Krause se přednášely i dramatizovaly v knihovně, domě kultury, ve Vile Doris, muzeu, kostele, divadle, na Komíně, v Klubu důchodců i v klubovně Svazu nevidomých a slabozrakých.
Humorné i vážné příběhy oblíbeného autora interpretovali šumperští středoškoláci, profesionální herci, ochotníci i další dobrovolníci. Všichni sklidili uznání a zasloužený potlesk, největších ovací se však dočkal sám spisovatel, který na festival dorazil osobně spolu s manželkou Naděždou Munzarovou.
„Prožil jsem v Šumperku hezké dva dny. V uplynulých letech se festival věnoval autorům jako například Ludvík Vaculík, Jiří Suchý, Vladimír Körner. Letos vyšla má kniha, a to dokonce v tvrdých deskách, což je luxus. Četlo se, promítalo se, festival měl vysokou návštěvnost, bylo mi dobře. V šumperské knihovně mají schopné lidi,“ pochválil spisovatel ve vysílání Českého rozhlasu organizátory šumperského literárního festivalu.
„Když jsme se na Ivana Krause obrátili s žádostí, zda bychom mohli vydat jeho povídky, byl velice vstřícný a ochotný, což nás potěšilo. O setkání s ním měli lidé velký zájem, autogramiáda se vydařila,“ vyjádřila spokojenost také organizátorka festivalu, knihovnice Zdeňka Daňková.
Obálku k Čítance Ivana Krause vytvořil nedlouho před odchodem do uměleckého nebe Adolf Born.
„Ilustraci odevzdal 12. května a 22. května zemřel. Už od začátku jsme chtěli uspořádat výstavu jeho děl, byl však velmi unavený a neměl chuť nic připravovat. Nakonec jsme se rozhodli vytvořit výstavu na jeho počest,“ objasnila Daňková.
Obálky knih, které Adolf Born ilustroval, si zájemci mohou prohlédnout v Rytířském sále Vlastivědného muzea v Šumperku ještě do konce letošního roku. Pospíšit by si měli také ti, kdo chtějí zakoupit Čítanku Ivana Krause, vydanou u příležitosti letošního festivalu.
„Kniha je zajímavá mimo jiné tím, že kromě Krausových povídek obsahuje i originální ilustrace autora textu, které dosud nikde nevyšly. Také proto je o ni mimořádný zájem. Distributoři už celý náklad rozebrali, zatím je však kniha ještě k dostání v knihkupectvích,“ uvedl nakladatel Pavel Ševčík z nakladatelství Veduta.
Podzimní literární festival se v Šumperku odehrál už podvanácté. V jeho počátcích se organizátoři inspirovali v německém partnerském městě Bad Hersfeldu.
„Hned první ročník byl nezapomenutelný a od té doby je akce rok od roku lepší,“ vysekla organizátorům poklonu Marie Gronychová, ředitelka Vlastivědného muzea.
„V letošním roce se povedla i čtenářská štafeta. Každý den od pondělí do pátku se četlo vždy na jedné základní a střední škole. Všichni zapojení čtenáři pak obdrželi placku s logem letošního festivalu. V mateřinkách a na prvním stupni základních škol měla úspěch akce Babičky a dědečkové čtou dětem,“ přiblížila ředitelka knihovny Kamila Šeligová.
Vladimíra Krejčí
vladimira.krejci@seznam.cz
732 677 891
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.