neděle
28. července 2024
svátek slaví Viktor
© Logo muzea



Ministr a budoucí hejtman podpořili SEFO

OLOMOUC: Pod zkratkou SEFO se skrývá projekt Středoevropského fóra Olomouc, který je jedním z nejambicióznějších poválečných projektů českého muzejnictví. K jeho hlavním cílům patří zejména podchycování různorodých projevů výtvarné kultury středoevropského regionu po druhé světové válce, a to na obou stranách železné opony. Základním předpokladem pro jeho vznik je zástavba proluky v sousedství Muzea moderního umění.

Autor článku: 
luk

Na pracovní schůzce, která proběhla 4. 11. 2016 v Muzeu umění Olomouc, se sešel ředitel Muzea umění s ministrem kultury Danielem Hermanem. Spolu s budoucím hejtmanem Oto Koštou a rektorem Univerzity Palackého Jaroslavem Millerem se všichni shodli na tom, že projekt Středoevropského fóra je třeba dotáhnout do úspěšného konce. Podle ministra se jeho koncept opírá o řadu zkušeností.

„Nejprve je třeba financovat přípravnou fázi, což ze zdrojů ministerstva kultury je možné, to nejsou horentní částky. Pak budu celou záležitost předkládat na vládu a předpokládám, že synergie pozitivního zájmu pomůže k tomu, aby byl tento projekt celou vládou chápán jako prioritní. Je třeba sdružit financování státu, regionu, města a budeme se snažit i o evropské finance,“ řekl ministr.

Jako cílový uvedl Herman rok 2021. „Realizaci je třeba nafázovat a plnit krok po kroku, jak to všechny právní předpisy vyžadují,“ dodal.

Lídr vítězné kandidátky nedávných krajských voleb Oto Košta naznačil, že celý projekt doposud sledoval jako laik a obyvatel Olomouce pouze z médií. „Teď jsem měl možnost se s ním detailně seznámit. Je to jednoznačně přínosná věc pro město, pro region i pro republiku. V budoucnu přinese významné hodnoty, a byla by neskutečná hloupost, kdybychom z jakýchkoliv důvodů promarnili příležitost, aby Středoevropské fórum vzniklo. Pokud budu zvolen hejtmanem, pro jeho zrod udělám maximum,“ slíbil Košta.

Podporu ministra kultury a budoucího hejtmana ocenil ředitel muzea Michal Soukup. „Především jsme vděční za to, že si pan ministr našel čas a přijel do Olomouce, abychom mu mohli projekt a jeho historii detailně představit. Také vstřícnost budoucího hejtmana je pro nás velkým povzbuzením,“ zdůraznil ředitel muzea. 

Do konce roku podle něj muzeum připraví pro ministerstvo kultury investiční záměr. Na jeho základě chce ministerstvo finanční stránku projektu dořešit v prvním čtvrtletí příštího roku.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024