úterý
7. května 2024
svátek slaví Stanisla
Jeho Svatost dalajlama se zástupci Botanické zahrady
© Archiv autorů projektu



Jeho Svatost dalajlama má svůj strom v trojské Botanické zahradě

PRAHA: Duchovní vůdce Tibeťanů a nositel Nobelovy ceny za mír při své návštěvě Prahy posvětil na Žofíně strom, který na jaře příštího roku zapustí kořeny v Botanické zahradě hl. města Prahy. Jeho Svatost dalajlama se tak stane už 71. významnou osobností, která se zapojila do projektu Kořeny osobností v botanické zahradě. Společně se stromem tak symbolicky zanechává své kořeny v České republice. 

Autor článku: 
Darina Miklovičová

Připojil se tím například k Nicolasu Wintonovi, Věře Čáslavské, Madelaine Albrightové či svému blízkému příteli Václavu Havlovi. Dalajlamovým stromem je Malus sikkimensis, neboli jabloň sikkimská.

„Malus sikkimensis jsme se souhlasem Jeho Svatosti vybrali proto, že jde o strom, který nese skutečné ovoce. Dalajlamovi následovníci z něj mohou symbolicky trhat plody poznání a z jejich semen pak dál vysazovat a šířit toleranci, soucítění i otevřenost srdcí, o nichž Jeho Svatost mluví,“ vysvětluje Oldřich Vacek, ředitel Botanické zahrady hl. města Prahy.

Jablůňka pěstovaná v botanické zahradě ze semínka od roku 1997 byla pro jednaosmdesátiletého duchovního, šiřitele míru a lásky, zvolena také pro svůj původ. Malus sikkimensis přirozeně roste právě v dalajlamově původní domovině – v řídkých horských lesích, na úbočích a v údolích jižního a jihovýchodního Tibetu v nadmořské výšce 2500 až 3000 metrů. Vyskytuje se ale i v Sikkimu či Ásámu, státech severní Indie, v níž tibetský vůdce nalezl své exilové působiště, a dále v Nepálu, Bhútánu a také v některých provinciích jihozápadní Číny jako jsou S'-čchuan, Jünnan a další.  Stromek dorůstá výšky asi šesti až osmi metrů a kvete od května do července bílými až narůžovělými květy. Plody jsou drobná, maximálně pět centimetrů velká jablíčka, která po úplném dozrání zaujmou svou sytě červenou barvou.

Více o projektu Kořeny osobností v botanické zahradě v přiložené TZ.

 

Darina Miklovičová
602 200445
darina.miklovicova@gmail.com

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024