čtvrtek
3. října 2024
svátek slaví Bohumil
© Logo pořadatele



Talichův Beroun 2016 začíná

PRAHA/BEROUN: Na přední interprety pěveckého i instrumentálního oboru, komorní tělesa a sbory, na světovou premiéru skladby, ale také na širokospektrální dramaturgii či program akcentující výročí a dílo Wolfganga Amadea Mozarta láká Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun 2016, který již tuto sobotu vstupuje do svého 34. ročníku. Festival nabídne klasiku různých epoch, ale i žánrové přesahy. Nově uvádí výtvarný doprovodný projekt.

od 01.10.2016 do 08.11.2016
Autor článku: 
Barbora Dušková

Festival s dlouholetou tradicí, jenž je považován za erbovní kulturně-společenskou událost města Berouna, se uskuteční mezi 1. říjnem a 8. listopadem a letos přinese také několik novinek. Vedle koncertního programu vsází i na mimohudební akce ve snaze, aby si v kulturní nabídce našel každý to své. Ústředním dějištěm se tak kromě Kulturního domu Plzeňka stane rovněž řada dalších míst veřejného prostoru města.

Letošní koncertní nabídka poprvé obohacena o prolog festivalu čítá hned sedm koncertů, na nichž vystoupí hudební profesionálové zvučných jmen i nadaní umělci mladé generace z Česka i zahraničí. O vysokou uměleckou úroveň a unikátnost každého z večerů se postarají letošní protagonisté, kterými jsou elitní pěvkyně Jana Hrochová s Kateřinou Kněžíkovou, interpretky staré hudby Gabriela Eibenová s Danielou Čermákovou se souborem Ensemble Inégal, energičtí popularizátoři klasické hudby Prague Cello Quartet či vynikající instrumentalisté Tomáš Jamník, Václav Vonášek a Michal Šupák, kteří zahrají v doprovodu Akademie komorní hudby, nebo klavírní virtuóz Karel Košárek s Martinů Voices Lukáše Vasilka. Festival pak uzavře dvojice svěžích těles Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy – jeho Symfonický orchestr a Collegium Instrumentale za účasti mladých ambiciózních sólistů.

Doprovodný program 34. ročníku se dá vskutku označit za pestrý a bohatý. Kromě tradičních událostí, jako je například Pietní akt u hrobu Václava Talicha, přichází festival s novým konceptem pod názvem „Výtvarný Talichův Beroun“. Jak je patrné již z titulu, rušno bude také v berounských galeriích či muzeích, kde se v období konání festivalu uskuteční množství výstav napříč výtvarnými obory. Po vzoru minulých let organizátoři myslí rovněž na hudební vzdělávání studentů základních a středních škol, pro něž jsou opět připraveny besedy s účinkujícími umělci, workshopy a účast na vybraných koncertech, ale také třeba výlety do České filharmonie.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po bezmála třech letech vývoje byla spuštěna imersivní expozice Za zdí. Vypráví příběh věznice v Uherském Hradišti, místa spojeného především s temným obdobím po komunistickém převratu v roce 1948, s mučením a popravami nevinných. Expozice nedávno získala Zlatý středník.

 

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.10.2024

OSTROV: Voyo Originál a druhá série seriálu Sex O'Clock si z 56. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (22.–27. září) odnáší hned dvě ocenění, a to čestné uznání festivalové poroty a cenu dětského diváka v kategorii seriálová tvorba.

Celá ČR, Karlovarský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Komorní příběh o bolavé minulosti a složitých mezilidských vztazích uspěl v jihokorejské metropoli na festivalu Seoul International Drama Awards. Snímek Svatá, který pro Českou televizi natočil režisér Jiří Strach, získal ocenění v kategoriích nejlepší televizní film a nejlepší herečka. Porota tak ocenila mistrovský výkon Jiřiny Bohdalové při ztvárnění psychologicky náročné postavy. Hlavní roli pro legendu nejen stříbrného plátna napsal scenárista Marek Epstein. Svatá měla televizní premiéru letos 19. května, je dostupná v iVysílání ČT.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.10.2024

ČR: Po vzájemné dohodě na konci září v Reflexu vyjde poslední díl oceňovaného podcastu Hodina Dějepichu. Její autoři, Tereza Kujová a Jan Studnička, již chystají svůj v pořadí druhý projekt, který jejich fanoušci najdou na Forendors. Novinka se jmenuje HistoRIP. Bude autorům vlastním zábavným způsobem mapovat nejzvláštnější a nejpozoruhodnější příběhy historie. První díl této novinky na Forendors posluchači najdou již 4. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
30.09.2024