OLOMOUC: Baletní studio při Moravském divadle v Olomouci přijímá až do konce září nové členy. Hledá děti od čtyř let, které rády cvičí a mají v oblibě divadlo. Zájemci si mohou přijít trénink vyzkoušet a rozhodnout se, zda chtějí být součástí úspěšného týmu mladých tanečníků.
Nábor probíhá každý pracovní den. Děti se během něj dozvědí, co je na trénincích čeká. Zároveň se budou moci rozhodnout, který den v týdnu chtějí cvičit, a tím pádem si také zvolit trenéra. Na úvodních hodinách s nimi mohou být i rodiče.
Žáci Baletního studia dostanou možnost rozvíjet své fyzické dovednosti, soulad s hudbou a týmovou práci. Zároveň je jejich trenéři povedou k lásce k umění. Již během prvního roku dostanou všichni příležitost vystupovat společně s profesionálními tanečníky v některém z představení baletu Moravského divadla. „Naše děti jsou sebevědomé, umějí komunikovat a mají cit pro krásu,“ říká zakladatel Baletního studia při Moravském divadle a zároveň šéf zdejšího baletu Robert Balogh.
Kromě toho Baletní studio připravuje děti na řadu tanečních soutěží, v nich jeho svěřenci pravidelně dosahují výborných výsledků. Jednu velkou mezinárodní akci, Grand Prix Dance Olomouc, samo na jaře pořádá.
Zájemci o členství v Baletním studiu najdou další informace na jeho webu www.baletolomouc.cz, případně se mohou obrátit na Jitku Weiermüllerovou na telefonním čísle 777 151 612 nebo prostřednictvím e-mailujitka.mdo@seznam.cz.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.