Poté co spolek dobrovolníků Živá z.s. dovedl svůj boj za záchranu Kralovy vily v Prachaticích ke zdárnému konci a díky jeho intenzivnímu úsilí byla 1. září 2016 zapsána významná funkcionalistická stavba na Ústřední seznam kulturních památek České republiky, došlo k očekávané reakci ze strany města jakožto vlastníka vily a spolku nebyla prodloužena nájemní smlouva.
Spolek Živá vila se proto v čele s jeho předsedkyní Mgr. Barborou Staňkovou rozhodl se svými aktivitami ve vile rozloučit stylově s sice uspořádáním tematického dne ve znamení architektury na který jsou všichni srdečně zváni.
Připravovaný program bude opravdu pestrý a odstartuje jej v 17. 30 hod. prohlídka vily s doprovodným komentářem slečny Staňkové. Na prohlídku naváže od 18 h odborná přednáška Dr. Iris Meder, známé kunsthistoričky a specialistky na tzv. Vídeňskou školu, ke které patřil i autor vily J. N. Krale, architekt Fritz Reichl.
Dr. Iris Meder vystoupí s přednáškou na téma FRITZ REICHEL : Jeho architektura ve světě a v Prachaticích. Následovat bude ještě jedna procházka domem, ovšem tentokrát jej návštěvníci po vstřebání nových, zajímavých informací plynoucích z přednášky uvidí ve zcela novém světle. Výklad dr. Meder doplní pohled pana Dr. Hanse Krale, který zde coby syn původního majitele vily prožíval dětství , než byl v květnu 1945 spolu se zbytkem rodiny donucen vilu opustit. Doktor Kral se usadil v Německu, kde také vystudoval chemii, dlouhá léta přednášel na univerzitách, a také se zabýval výzkumem. Nyní se na pozvání dobrovolníků ze spolku, kterým po celou dobu jejich boje držel pěstě, opět, byť jenom na krátkou návštěvu, vrátí do rodného domu.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.