PRACHATICE: K 1. září 2016 byl do Ústředního seznamu kulturních památek zařazen nový objekt – rodinný dům Johanna Nepomuka Krale v Prachaticích, který je považován za jednu z nejvýznamnějších funkcionalistech staveb v Jižních Čechách. Na stranu spolku se postupem času přidalo spousty lidí a to jek z řad obyvatel města, kteří třeba v první chvíli byly proti jeho snažení tak z řad odborníků působících dlouhá léta v oblasti architektury a dějin umění.
Kralově vile, která je dílem významného architekta židovského původu Fritze Reichla (1890 – 1959), představitele tzv. Vídeňské školy totiž hrozilo dosti reálné nebezpečí demolice.
Důvodem proč se město, jakožto vlastník bily rozhodlo pro tento razantní krok bylo plánované vybudování přeložky silnice II/141 v úseku Prachatice-Těšovice, které stála v cestě právě Kralova vila nacházející se v Nádražní ulici.
Nakonec se Ministerstvo kultury ČR po dlouhodobém a několikrát prodlužovaném rozhodovacím procesu rozhodlo přiklonit na stranu dobrovolníků a vilu zanesením do Ústředního seznamu kulturních památek zachránilo před zbouráním. Nyní by tedy iniciativu od dobrovolníků mělo převít město a o vilu se starat jako o památku.
Spolek Živá vila sice dosáhl prohlášením vily památkou jisté formy zadostiučinění, ovšem ještě není zdaleka všechno u konce jelikož představitelé stále doufají, že verdikt Ministerstva kultury půjde nějak zvrátit. Podali odvolání a do doby než bude vyřčeno poslední směrodatné slovo, že vila je ze zákona chráněnou cennou kulturní památkou se svého plánu na vybudování přeložky silnice nechtějí vzdát.
Každopádně město je rozhodnuto k poslednímu září neprodloužit spolku Živá vila z. s. pronájem a tak se jeho členové chystají poslední symbolickou akci, kterou se rozloučí se svým působením zde během kterého vilu svépomocí a ve svém volném čase opravovali, uváděli do obyvatelného stavu a starali se o to, aby se sem opět vrátil život., například tím, že z ní opět učinili místo kulturního setkávání.
Na rozlučkovou akci - Den architektury dokonce přijede také vzácný host, a sice Dr. Hans Kral, který zde jako nejstarší syn stavebníka vily - majitele místního velkoobchodu s koloniálním zbožím Johanna Nepomuka Krale prožil velkou část svého dětství.
Jakým směrem se bude celá kauza ubírat dál, to ukáže už jenom čas.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.