úterý
13. srpna 2024
svátek slaví Alena
Básník a editor Vladimír Stibor
© archiv básníka



Do čtvrtého almanachu Řezbáři stínů přispělo dosud nejvíc básníků, rovných devadesát

NECHVALICE: Rovných devadesát autorů přispělo do nového almanachu českých básníků s názvem Řezbáři stínů. Jeho editorem je Vladimír Stibor, básník a publicista z Nechvalic u Sedlčan, o ilustrace se postarala jeho dcera Luciána Křížová-Stiborová. Sborník vyšel v nakladatelství Milan Hodek a zastoupeni v něm jsou i čeští literáti žijící v zahraničí. Více již v rozhovoru s Vladimírem Stiborem.

Autor článku: 
Karel Souček

Připomeňte, prosím, o kolikátý vámi připravený sborník se jedná. Kdy a pod jakými názvy vyšly předchozí?

Jedná se již o čtvrtou básnickou antologii českých tvůrců v řadě. První almanach s názvem Ptáci z podzemí vyšel v roce 2013, druhý o rok později a jmenoval se Pastýři noci, pak následovali Rybáři odlivu a letos v červenci Řezbáři stínů. Je potěšitelnou zprávou, že počet básníků se v každém almanachu zvyšoval byť ne geometrickou řadou. Před čtyřmi lety měla publikace přes padesát autorů, pak více než šedesát, vloni se této básnické vize zúčastnilo více než osmdesát básníků, letos jich bylo rovných devadesát. Všechny „díly“ volného pokračování vyšly v kamenném a renomovaném nakladatelství Milan Hodek.

 

Jsou mezi básníky v Řezbářích stínů nějací nováčci?

V každém sborníku je pokaždé několik nových jmen, třebaže to nemusí být vždy autoři dospívajícího věku. Letos jich je kolem dvaceti, nechci je všechny vyjmenovávat, ale za zmínku stojí moravský mladý básník David Bátor, autorka od německých hranic Hanka Brázdová či novinářka a také poetka Kateřina Komorádová z Prahy. Snad bych mohl ještě připomenout, že z našeho příbramského regionu se v tomto nejnovějším almanachu objevuje pět autorů. Určitě by jich mohlo být více. Škoda, že se toho nedožili místní básníci, psychiatr Jan Mička a profesorka na Gymnáziu pod Svatou Horou Jaroslava Dadáková-Muzikářová, která mě dokonce před mnoha lety učila český jazyk na Základní škole v Počepicích u Sedlčan.

 

Kolika básněmi je zastoupen každý autor a konkrétní básně si vybíral sám básník?

Každý z básníků posílal několik svých nejlepších básní. Konečné slovo měla redakční rada, takže počet příspěvků se různí. Největší důraz se kladl na kvalitu veršů, na jejich výpověď i na celkový ráz knihy. Jsou básníci zastoupeni pouze jedinou básní, ale někteří mají ve sborníků básně i tři či čtyři.

 

V jakých zemích, kromě České republiky, žijí básníci, kteří do almanachu přispěli?

V Řezbářích stínů je i několik rodilých Čechů, žijících za hranicemi své vlasti. Jedná se převážně o vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří se neustále hlásí nejrůznějšími způsoby ke své domovině. A píší-li poezii – a navíc k tomu ještě dobrou - je velkým přínosem pro tuto publikaci, že jsou v ní se svými pracemi zastoupeni autoři z USA, Švédska a také z Německa. Nechalo by se říci s úsměvem, že knížka je svým způsobem mezinárodní.

 

Jaký byl křest almanachu?

Letos jako i v minulých letech byla pro křest almanachu zvolena známá pražská výstavní síň Portheimka, galerie na pražském Smíchově. Slavnostní uvítání knížky do života proběhlo 1. července. Úvodní slovo pronesl spisovatel a novinář Petr Žantovský, recitace se ujal známý guru české poezie Mirek Kovářík, pořadem na harfu provázela Zbyňka Šolcová. Přišlo asi přes sedmdesát lidí.

 

Co vás na přípravě sborníků nejvíce baví?

To je záludná otázka. Vždycky je zajímavé a trochu i vzrušující očekávání, zda se myšlenka a vize naplnit a knižně zrealizovat básnický almanach vůbec podaří dovést až k vydání. Nevíte, bude-li vůbec zájem autorů a nemůžete dopředu nikdy říct, zda se ozve pár spisovatelů nebo několik desítek. Je pravdou, že ze dvou tří básníků by asi antologie nemohla vzniknout. A největší odměnou pro editora je to, že potká pokaždé několik literárních přátel, s nimiž by se jinak asi minul.

 

A naopak, je něco, co „nemusíte“?

Neuvěřitelně času zabere obyčejná administrativa, běžná korespondence, neustálé změny, ať už ze stran autorů, nebo nakladatele. Vše, jak by se dalo říci s nadsázkou, se mění za pochodu. A spočítáte-li poctivě strávené hodiny s almanachem, jsou jich stovky. Ale bez toho to nejde. Asi by se uživila nějaká šikovná a nadšená sekretářka alespoň na půl úvazku.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
12.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024