úterý
5. listopadu 2024
svátek slaví Miriam
Saxofonista Jiří Kovář
© ZUŠ Zlín



Zlínská zuška slaví mimořádný úspěch

ZLÍN: začátkem prázdnin v Los Angeles v Californii se odehrál dvacátý ročník World Championship of Performing Arts, Mistrovství světa v interpretačním umění. Soutěžili vybraní účastníci z šedesáti států světa v pěti kategoriích – hudba, divadlo, tanec, zpěv a modeling. Z České republiky postoupilo z finálního galavečera v Divadle na Šantovce v Olomouci šest reprezentantů a dvě skupiny. Češi z Long Beach přivezli celkem sedmnáct medailí, dvě z nich také třináctiletý Jiří Kovář z Jasenné u Vizovic na Zlínsku.

Autor článku: 
Jana Kubáčová

Mladý saxofonista, žák ZUŠ Zlín, jako jediný instrumentalista delegace zastupoval v juniorech (13 - 15 let) kategorie klasika, jazz a open. Stříbrnou medaili získal za svůj projev v kategorii jazz a bronz v kategorii open. „Z konkurence jsem měl velký respekt. V každé skupině bylo kolem dvaceti soutěžících – hráli na housle, kytary, tahací harmoniky, klavír, bicí, flétny, ale i čínské a thajské lidové nástroje,“ vzpomíná na horké chvilky v roli soutěžícího Jirka.

Díky World Championship of Performing Arts se mladík podíval také do Českého domu v New Yorku a nasbíral řadu zkušeností. „Díky soutěži jsem si zdokonalil angličtinu. Bylo zajímavé setkat se a navázat kontakty s hudebníky z jiných zemí, z někdy velice odlišných kultur,“ popisuje saxofonista a dodává, že si uvědomuje, že bez přípravy a dobrého vedení by si domů medaile nepřivezl. „Je dobré vědět, že se na mojí ´zušce´ na Štefánikově ve Zlíně učí na světové úrovni!“

Právě na ZUŠ Zlín teď v září nastoupil navíc i ke studiu tenorsaxofonu. A opět ho hudebně povede Jan Slavík. Na škole učí dechové nástroje, má výrazné zkušenosti z kapel i jako bývalý filharmonik. Jeho svěřenci na soutěžích sbírají ceny často. Z úspěchu dalšího svého žáka je nadšený a je si jistý jeho oprávněností: „Jirka je velmi pilný, houževnatý a cílevědomý žák s nadprůměrnými předpoklady. Nic nenechává náhodě a už teď má o své budoucnosti naprosto jasno. Přesto, že muziku a hlavně saxofon má nade vše rád, chce být lékařem a zachraňovat lidské životy. Hudbu chce mít celoživotním koníčkem, “ říká Jan Slavík. „Nic se teď na naší práci nezmění, budeme pokračovat stejným způsobem tak, abychom z ní měli stále radost,“ dodává pedagog.

ZUŠ Zlín je nejstarší základní uměleckou školou ve Zlíně a kolébkou divadelního života v Baťově městě. Poskytuje státní vzdělávání ve čtyřech oborech – výtvarném, hudebním, tanečním a literárně-dramatickém. Mezi pedagogy jsou někteří členové Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, známý akordeonista Vojtěch Szabó, či herec a režisér Petr Nýdrle. Škola se podílí na kulturním životě města výstavami či vystoupeními, známé jsou její charitativní akce i tradiční průvod Martínků. Spolupracuje se zlínským mezinárodním filmovým festivalem, FEDO, nebo byla součástí projektu České filharmonie. Absolventy instituce jsou například herec Pavel Zedníček, muzikant Felix Slováček, řada členů souborů divadel i filharmonií a další.

Kontakt:

Mgr. Martina Hniličková
ředitelka ZUŠ Zlín
Tel. 602 718 183

Jana Kubáčová, PR Zuška?Zuška!
Státní ZUŠ ve Zlínském kraji
+420 777 105 674

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024