OPAVA: NIPOS-ARTAMA si vás dovoluje pozvat na Akreditovaný podzimní seminář Klubu sbormistrů, který se uskuteční v termínu 25. – 27. listopadu 2016 v Opavě. Seminář je určen všem zájemcům z řad začínajících i zkušených sbormistrů středoškolských a dospělých sborů. Náplní je především analýza soutěžních vystoupení Celostátní přehlídky pod vedením zkušeného lektora Čeňka Svobody (zpěvák, sbormistr a pedagog PedF UK).
Seminaristé absolvují přednášky a přidružené koncerty či přehlídková vystoupení, dále pracují na technice dirigování a metodice. V letošním roce je exkluzivně připravena také přednáška zahraničního sbormistra-porotce Celostátní přehlídky!
Účastnický poplatek 1170 Kč zahrnuje ubytování, stravování, kurzovné a volný vstup na všechny akce přehlídky (zahajovací a závěrečný koncert, přehlídková a soutěžní vystoupení, workshopy pro zpěváky, závěrečný rozborový seminář sbormistrů a poroty, doprovodný program). Doprava místní MHD s odznakem přehlídky zdarma!
Přihlášku a další informace naleznete na: http://www.nipos-mk.cz/?p=26373
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.