OLOMOUC: Mezinárodní varhanní festival Olomouc se koná každoročně od roku 1969. Za dobu své existence si získal přízeň laické i odborné veřejnosti celého světa. Přední světoví interpreti koncertují v chrámu Svatého Mořice na slavných Englerových varhanách. Festival před 48 lety založil prof. Antonín Schindler (+2010), dlouholetý člen a spoluzakladatel Moravské filharmonie. Po celou dobu byl jeho prezidentem i dramaturgem.
Moravská filharmonie navazuje na jeho dlouholetou práci a nadále zůstává pořadatelem. Od roku 2011 se stal dramaturgem festivalu Karel Martínek, varhaník a regenschori v chrámu sv. Mořice.
Letošní - 48. ročník - proběhne od 5. – 15. září. Posluchači se mohou těšit na 5 koncertů, na kterých vystoupí renomovaní umělci z České republiky i ze zahraničí. Hvězdou festivalu je titulární varhaník pařížské katedrály Notre-Dame, který se po osmi letech představí olomouckému publiku již podruhé. Olivier Latry patří mezi nejvýznamnější koncertní varhaníky své generace. /15. 9./
Festival zahájí vynikající mladý český varhaník Pavel Svoboda - laureát soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig. /5. 9./
Nevšední zážitek přinesou i další interpreti: Giampaolo Di Rosa (Itálie), v jehož podání zazní např. populární sonáta L. van Beethovena „Valdštejnská“ (v úpravě pro varhany) /8. 9./, Władysław Szymański z Polska, který je varhaník a současně i hudební skladatel varhanní, komorní a vokální hudby /12. 9./ a Sergio Orabona (Německo), umělec působící ve Stuttgartu, kde také řídí mezinárodní varhanní festival. /19. 9./.
Hlavním tématem celého 48. ročníku je jméno skladatele romantické varhanní tvorby Maxe Regera, od jehož smrti letos uplyne 100 let. V chrámu sv. Mořice se 15. 9. také uskuteční živé vysílání Českého rozhlasu Vltava. Pořad s názvem TELEFONOTÉKA je věnován festivalu a hostem bude Olivier Latry.
Během všech koncertů jsou v přední části kostela nainstalována dvě projekční plátna, na která se přenáší obraz z kůru. Diváci tak mohou sledovat varhaníka při hře. Pro zájemce jsou připraveny také komentované prohlídky varhan, na kterých budou moci prozkoumat i nitro tohoto unikátního nástroje.
Vstupenky na koncerty i varhanní prohlídky jsou v prodeji od 22. 8. v podloubí olomoucké radnice nebo 1 hodinu na místě před koncertem. V kostele nejsou místa značená, proto je dobré přijít včas a najít si optimální místo k sezení. Výše vstupného zůstávají zachovány.
Koncerty: 5. 9., 8. 9. , 12. 9. , 15. 9. , 19. 9. (v 19:00)
Varhanní prohlídky: 12. a 15. 9. (v 17:30)
Vstupné:
Koncerty: 150/70 Kč (sleva pro studenty, seniory, ZTP a ZTP/P, abonenty MFO a SPKH)
Varhanní prohlídky: 30 Kč
Markéta Kvapilová
Moravská filharmonie Olomouc
Horní náměstí 23
779 00 Olomouc
tel.: +420 585 206 515
mobil: +420 606 314 046
e-mail: m.kvapilova@mfo.cz
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?