LITOMĚŘICE: Smrtí to nekončí aneb Tisíc let spali ve stínu Radobýlu je název nové výstavy, kterou Oblastní muzeum v Litoměřicích zahájí 16. srpna 2016 v 17 hodin. Jak název napovídá, bude se jednat o výstavu archeologickou, která nás provede výzkumem raně středověkého pohřebiště v nedalekých Mlékojedech. Výstava je pořádaná ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech. Potrvá do 30. 10. 2016.
10. a 11. století je doba, kdy se začíná formovat český stát a knížata z rodu Přemyslovců upevňují své vůdčí postavení na našem území. Na strategicky důležitých místech budují síť sídel a litoměřický hrad je jedním z nich. Nelze si proto představit, že by význam a lesk zeměpanského hradu neovlivnil též osady v přilehlém okolí. Mezi ně patřily i Mlékojedy. Pohřebiště, prezentované na výstavě, bylo odkryto v roce 2007 při stavbě silnice. Odhalilo 54 raně středověkých hrobů. V hrobové výbavě některých zemřelých byly nalezeny i předměty, které můžeme považovat za luxusní, a naznačují tak vyšší společenské postavení majitele.
Výstava návštěvníkovi kromě jiného přiblíží také práci archeologa – jedna z rekonstrukcí názorně ukáže, jak vypadají jednotlivé fáze postupně odkrývaného hrobu. Kromě rekonstrukce života Slovanů v 10. a 11. století, představí také antropologický výzkum kosterních pozůstatků a prozradí, co vše o životě našich předků je možné z kostí vyčíst.
Doprovodný program k výstavě:
14. 9. 2016 v 17 h – Tisíc let spali ve stínu Radobýlu… Komentovaná prohlídka s autory výstavy (Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, v. v. i.).
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.